تست هالند چیست؟

تست هالند چیست؟

بسیاری از ما تا به حال در بعضی مواقع مثلا در گفتگو با افراد مختلف، در اینترنت، در مصاحبه‌های شغلی و…، درباره تست هالند چیزهایی شنیده‌ایم. حال شاید بسیاری از افراد که اطلاعات کم و جزئی راجع‌به این آزمون دارند علاقمند باشند تا اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تری درباره آن بدست آورند. بنابراین ما در این مقاله می‌خواهیم به بهترین شکل ممکن توضیح دهیم که تست هالند چیست و اطلاعات جالب دیگری مرتبط با این آزمون را به شما بدهیم. با ما در اچ آر سرویس همراه باشید.

 

منظور از تست هالند چیست؟

کارفرماها امکان دارد قبل از استخدام داوطلبان چندین آزمون استخدامی و مصاحبه را از آن‌ها بگیرند. آزمون‌هایی که قبل از استخدام گرفته می‌شوند به مجموعه‌ها و شرکت‌ها کمک می‌کنند تا بتوانند مناسب‌ترین و واجد شرایط‌ترین درخواست‌کنندگان را برای یک جایگاه شغلی خاص تشخیص داده و انتخاب کنند.

این آزمون‌ها با استفاده از آزمون‌های دانش شغلی، ویژگی‌های شخصیتی، توانایی بدنی و هوش، تناسب افراد داوطلب برای یک نقش خاص را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

در بین این آزمون‌ها شاید تست شخصیتی مایرز-بریگز یا همان تست MBTI را بشناسید. این تست پرسشنامه‌ای می‌باشد که نقاط قوت و اولویت‌های مختلف را برای چگونگی درک مردم نسبت به جهان و تصمیم‌گیری آن‌ها نشان می‌دهد.

ولی یکی از آزمون‌های کاربردی و سودمند قبل از استخدام دیگر که موضوع مقاله امروز ما نیز هست، آزمون یا تست رغبت شغلی هالند می‌باشد.

تست هالند را جان.ال هالند در دهه ۷۰ میلادی به وجود آورد. تست رغبت شغلی هالند یک آزمون شخصیتی می‌باشد که با شرکت در این آزمون می‌توانید بفهمید چه نوع کار یا شغلی برای شما مناسب می‌باشد.

هالند افراد را در ۶ دسته شغلی تقسیم‌بندی می‌کند. به این موارد مضامین شغلی هالند می‌گویند که عموما به اختصار RIASEC معروف هستند.

 

 

تست هالند چطور عمل می‌کند؟

شما در تست هالند با مجموعه‌ای از شغل‌ها، تجربه‌ها، فعالیت‌ها، توانایی‌ها و مهارت‌ها روبرو خواهید شد که با توجه به وضعیت خود می‌بایست آن‌ها را انتخاب نمایید.

بر طبق انتخاب‌هایی که انجام می‌دهید، در یکی از دسته‌های شغلی شخصیتی هالند قرار خواهید گرفت که بر طبق تفسیر آن، ویژگی‌های کاری و بهترین شغل‌های متناسب با شما ارائه می‌گردد.

حالا که با تست هالند بیشتر آشنا شدید و فهمیدید تست هالند چیست و چطور عمل می‌کند، می‌خواهیم توضیحات بیشتر و مفیدی درباره این آزمون بدهیم تا اهمیت آن را بیشتر درک کنید.

تست هالند

تست تناسب شغل هالند چطور برای شما سودمند است؟

دسته‌بندی‌های هالند طیف وسیعی از نقش‌های کاری (شغلی) را پشتیبانی می‌کنند.

به عنوان یک استخدام‌کننده، شما می‌توانید از افرادی که برای نقش شغلی مورد نیازتان داوطلب هستند، تست هالند را به عنوان یک آزمون قبل از استخدام از آن‌ها بگیرید. به احتمال زیاد همه ما می‌دانیم که کارمندان وقتی که به کار خود علاقمند هستند یا در آن دارای مهارت می‌باشند، راضی‌تر هستند؛ بنابراین، تست هالند یک شیوه خوب است تا بفهمید داوطلبین برای نقش شغلی مد نظر شما مناسب هستند یا نه.

به عنوان یک متخصص منابع انسانی نیز امکان دارد با کارمندانی که از جایگاه شغلی حال حاضرشان راضی نیستند مواجه شوید. در این شرایط اگر مسیرهای شغلی جدیدی به آن‌ها ارائه شود گزینه مناسبی است.

درصورتی‌که با قطعیت نمی‌دانید که چه جایگاه شغلی ممکن است برای آن‌ها رضایت بخش باشد و به آن علاقه داشته باشند، ارزیابی کدهای هالند آن‌ها به شما کمک زیادی می‌کند. ممکن است با دادن آزمون هالند چیزی را بفهمند که هیچ وقت درباره خود درک نکرده‌اند.

تلاش کنید آن‌ها را تشویق کرده تا علاقه‌ها و نقاط قوت‌شان را با کار و انتخاب کاری خود تطابق دهند و در این صورت شاید شما نیز بتوانید به جای کارمندی ناراضی یک کارمند با انگیزه داشته باشید.

واضح است که اگر به دنبال کاری مناسب می‌باشید نیز یک ارزیابی شخصی کامل، از جمله دادن تست رغبت شغلی هالند می‌تواند به شما کمک کند تا شغل مناسب خود را انتخاب کنید یا حداقل متوجه شوید کدام نوع شغل‌ها به بهترین وجه با شخصیت شما سازگاری دارند.

زمانی که شغل‌های متناسب با خود را به دسته‌ای از گزینه‌‌های شغلی بالقوه محدود کردید، می‌توانید قبل از تصمیم گرفتن راجع‌به اینکه در پی چه کاری باشید به شکل دقیق‌تری درباره آن تحقیق کنید.

با وجود اینکه امکان دارد یک کار خاص بر اساس شخصیت یا دیگر ویژگی‌های‌تان مناسب باشد، ولی می‌بایست به موارد دیگری هم مانند میزان آموزش‌‌هایی که برای واجد شرایط بودن کار لازم است یاد بگیرید، توجه کنید.

 

دسته‌های شغلی تست هالند چیست؟

مخفف RIASEC برای نمایش حرف اول یا هر دسته از کدهای هالند به وجود آمده است. هر کدام از دسته‌ها از مجموعه‌ای از نقش‌های کاری مربوط به خود برخوردار هستند که امکان دارد شخص برای آن‌ها مناسب باشد.

به بخش خلاصه شده در پایین از این دسته‌ها و شغل‌های مناسب آن‌ها توجه کنید. دقت کنید که هر نقش گزینه‌های کاری یا شغلی زیادی دارد که با آن مرتبط می‌باشد.

دسته‌های شغلی تست هالند

واقع‌گرایان

واقع‌گرایان (انجام دهندگان) افرادی عملی می‌باشند و ممکن است برای نقش‌های شغلی مثل نجاری، معماری یا طراحی لباس مناسب باشند.

جستجوگران

جستجوگران (متفکران) افرادی هستند که به کار با ایده‌ها علاقمندند و می‌توانند در شغل‌هایی نظیر مهندس، مشاور، وکیل یا تحلیل‌گر داده موفق باشند.

هنری‌ها

هنری‌ها (خالقین) اشخاصی خلاق بوده و دوست دارند خود را بیان کنند. این افراد می‌توانند در نقش‌های شغلی روانشناسی، رقص و… موفق باشند.

 

 

اجتماعی‌ها

اجتماعی‌ها (مددکاران) کسانی هستند که به یاری رساندن به سایر افراد با استفاده از مشاغلی مانند پرستاری، دامپزشکی یا مددکاری اجتماعی علاقه دارند.

کارآفرینان

کارآفرینان (متهوران) علاقه دارند سایرین را با چشم انداز خودشان همراه کنند. آن‌ها می‌توانند فروشنده، کارآفرین، سیاستمدار یا کارشناس منابع انسانی باشند.

قراردادی‌ها

قراردادی‌ها (سازمان دهندگان) به طور کلی علاقمند به مقررات و تشکیلات هستند. اینگونه افراد می‌توانند از شغل‌هایی مثل محاسبات، امور مالی یا توسعه دادن وب لذت برده و برای آن‌ها مناسب باشند.

 

ما انجام آزمون هالند را برای کسانی که سن‌شان از ۱۲ سال بیشتر است توصیه می‌کنیم. هالند می‌تواند به نوجوانان و پدر و مادرهای آن‌ها در انتخاب رشته و انتخاب مسیر شغلی کمک زیادی بکند.

همچنین با توجه به توضیحات مقاله که توضیح دادیم تست هالند چیست و چه کاربردهایی دارد، این آزمون می‌تواند به شما کمک کند تا شغل متناسب با خود را پیدا کنید و هم از انجام آن لذت ببرید و هم بتوانید در آن موفق باشید؛ و یا اینکه کارمندان مناسبی برای نقش‌های شغلی مورد نیاز خود پیدا کنید.

 

پیشنهاد ویژه: لغت نامه منابع انسانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.