خدمات مشاوره منابع انسانی در سازمان‌ها

مشاوره منابع انسانی چیست

آیا تا به حال از خودتان پرسیده‎‌‌اید که مشاوره منابع انسانی چیست؟ چرا سازمان‌‏ها به استخدام مشاور منابع انسانی روی آورده‌اند؟ اصلا چرا تیم منابع انسانی در هر شرکت و کسب و کار باید وجود داشته باشد؟

به طور کلی، هدف از وجود مدیر و مشاور منابع انسانی این است که هر کسب و کار و سازمانی بتواند از طریق کارمندانش به موفقیت برسد. همانطور که می‎‌‌دانید نیروی انسانی اهمیت فوق العاده زیادی در رشد و توسعه سازمان‏‌ها دارد.

از این رو، کار مدیران بخش منابع انسانی‏ تا حد زیادی نسبت به گذشته سخت‌‎تر خواهد بود. چرا که آن‏‌ها موظف‌اند برای مدیریت و حفظ پرسنل، در تمامی فرآیندهای جذب، استخدام، ارزیابی عملکرد کارکنان، سیستم پاداش و دستمزد، فراهم آوردن محیط کاری سالم و پویا و همچنین آموزش کارکنان، تلاش فراوانی انجام دهند.

در واقع یک مدیر منابع انسانی موظف است اصول کلی و خط مشی مربوط به منابع انسانی را به خوبی طراحی و عملیاتی کند و برای موفقیت در این مسیر پر فراز و نشیب، استفاده از مشاور منابع انسانی بسیار لازم است. در ادامه خواهیم گفت که مشاور منابع انسانی چه وظایف و کارکردهایی دارد. تا انتها همراه اچ آر سرویس باشد.

ضرورت استفاده از مشاوره منابع انسانی برای سازمان‌‎ها

شواهد و تجارب نشان داده مدیران یک شرکت یا سازمان در برخورد با مسائل مربوط به منابع انسانی، علیرغم اینکه دارای دانش و تجربه کافی هستند باز هم دست به اقدامات خودجوش می‌‎زنند. اشکال این تک روی‌‏ها این است که سلیقه‎ ای بوده و با هم همخوانی ندارند و در نهایت منجر به نابودی فرهنگ سازمانی خواهند شد.

از سویی دیگر، با اعمال نظرات شخصی از سمت هر یک از مدیران، به جای شکل گیری یک فرهنگ واحد، خرده فرهنگ‏‌های مختلفی بوجود می‎‌‌آیند که باعث کلافگی و سردرگمی کارکنان خواهند شد. جدای از این قضیه، مدیران منابع انسانی به دلیل گستردگی وظایف و درگیری شدید با فعالیت‏‌های روزانه شغلی، زمانی برای طراحی روش‌‎های کارآمد جهت توسعه فردی و شغلی کارمندان خود ندارند.

در همه موارد بالا، استفاده از مشاوره منابع انسانی و اختصاص یک جایگاه شغلی، ویژه مشاور منابع انسانی تا حد بسیار زیادی می‏‌تواند از تعارضات، مشکلات و بی برنامگی‌‏های متعدد در سازمان جلوگیری کند.

ضرورت مشاوره منابع انسانی

مشاوره منابع انسانی چگونه به کسب و کارها کمک می‌‎کند؟

همانطور که می‎دانید، در گذشته سرمایه‌‏های مالی و دارایی‎‌‌های مادی، مهم‏‌ترین منابع یک سازمان محسوب می‎شدند. اما خوشبختانه امروزه مدیران دریافته‌‎اند منابع انسانی و نیروی کار، ارزشمندترین سرمایه‏‌های سازمان‌شان به شمار می‎‌‌آیند که برای حفظ و نگهداشت این دارایی ارزشمند باید برنامه‏‌ها و طرح‌‏هایی منجسم داشته باشند.

در واقع، شناخت اهمیت منابع انسانی به تدریج باعث شد تا مدیران و رهبران برای داشتن یک برنامه هدفمند و طراحی استراتژی مناسب منابع انسانی سازمان خود، تصمیم به بهره گیری از مشاوران منابع انسانی بگیرند. مشاور منابع انسانی، در موارد زیر به یک کسب و کار، تیم، سازمان و یا شرکت کمک می‏کند:

 • بهبود سیستم پاداش دهی
 • مناسب سازی و ارتقاء سیستم دستمزد و حقوق
 • حل اختلافات موجود در روابط افراد سازمان
 • رفع نواقص موجود در قراردادهای کاری
 • استفاده از ساز و کار انتقادات و پیشنهادات
 • آموزش مسائل مورد نیاز کارکنان مانند مهارت‏‌های نرم
 • ارزیابی افراد در زمان مصاحبه‌‏های شغلی
 • شرح بهتر وظایف شغلی و جلوگیری از ابهام در نقش‏‌های شغلی
 • ایجاد بسترهای حمایتی همچون بیمه تأمین اجتماعی

 

مشاور منابع انسانی چه کسی است؟

به طور خلاصه باید بگوییم مشاور منابع انسانی فردی است که در رفع یا حل معضلات و چالش‎‌‌های مربوط به منابع انسانی هر سازمان یا کسب و کار از تخصص و دانش کافی برخوردار است. این فرد در قسمت‎ های مختلفی همچون بهبود عملکرد کارکنان، آموزش کارکنان، ارزیابی عملکرد، کشف استعدادها و مدیریت دستمزد و پاداش، به انجام وظیفه می‎پردازد.

به طور کلی مشاوران منابع انسانی، بر سرمایه‌‏های انسانی سازمان خود نظارت دارند و دائما در حال مطالعه و پیاده سازی فرایندهایی هستند که در نهایت منجر به بهبود عملکرد کارمندان، افزایش رضایت شغلی پرسنل و پیشرفت سازمان خواهد شد.

آن‏‌ها برای دستیابی به اهداف گفته شده، از روش‎‌‌های مبتکرانه‎‌‌ای همچون شناخت معضلات اخلاقی (تبعیض جنسیستی، نژادی، آزار روانی کارمندان و…)، راه اندازی جلسات آموزشی و تفریحی، تعیین پاداش‌‏های انگیزه بخش و پیدا کردن نواقص موجود در سیاست داخلی سازمان، بهره می‌‎گیرند.

 

مشاوران منابع انسانی موفق چه ویژگی‌‎هایی دارند؟

مشاوره منابع انسانی، بخشی حساس و بسیار تأثیرگذار به شمار می‌‎آید. تا آنجا که آینده یک کسب و کار و موفقیت آن تا حد زیادی به تصمیمات این فرد بستگی دارد. از این رو، مشاور منابع انسانی باید از مهارت‏‌های مشاوره‎ای و مدیریتی لازم برخوردار باشد. در ادامه به مهم‌‏ترین مهارت‏‌هایی که یک مشاور منابع انسانی برای موفق شدن نیاز دارد، اشاره می‎‌‌کنیم.

مهارت مدیریت اجرایی

یک مشاور منابع انسانی، باید بتواند ایده‏‌هایی عملی و قابل اجرا به منظور بهبود کارایی سازمان ارائه دهد، سیستم منابع انسانی را ارتقاء دهد و به توسعه شغلی کارمندان و بهبود عملکرد آنان کمک کند.

مهارت‌ ارتباط مؤثر

یکی از مهم‌‏ترین ویژگی‏‌های یک مشاور منابع انسانی موفق، مهارت در برقراری ارتباط است. او روزانه با افراد بسیار زیادی سر و کار دارد و اگر نتواند به خوبی با کارمندان، مشتران و مدیران سازمان ارتباط قرار کند؛ در نهایت قادر نیست نگرانی‌‏ها، مشکلات، نواقص موجود، خواسته‌‏ها و نیازهای پرسنل سازمان را بشناسد.

علاوه بر این مورد، او باید بتواند از طریق ارتباط‏‌های رو در رو و مداوم، تیپ شخصیتی افراد را به درستی تشخیص دهد و از مهارت ارتباطی خود برای جذب و استخدام افراد مناسب نیز استفاده کند.

مهارت مدیریت بحران

از برجسته‌‏ترین ویژگی‏‌های مشاوران منابع انسانی، می‎توان به برخورداری از توانمندی و مهارت‏ مدیریت بحران در هنگام رویارویی با شرایط بحرانی اشاره کرد. مشاوران به خوبی آموخته‏‌اند که در زمان بروز بحران‌‏های مختلف، چگونه ضمن استفاده از توانایی حل مسأله، آرامش خود را حفظ نموده، مشکل اصلی را تشخیص دهند و راه‏ حلی کارآمد برای رفع آن ارائه کنند.

مهارت مدیریت زمان

یک مشاور منابع انسانی به دلیل گستردگی ارتباطات و وسعت وظایف، به مهارت مدیریت زمان و همچنین برنامه ریزی جهت اتمام مسئولیت‎‌‌ها و ایجاد نظم در سازمان؛ بسیار نیازمند است.

مهارت مدیریت زمان

مهارت‌ حل مسأله

شناخت نگرانی‌‏ها، نیازها، خواسته‌‏ها و مشکلات کارمندان، امری مستمر و طولانی مدت است. اما ایجاد انگیزه در کارکنان و تلاش در جهت حل مسائل آنان، بسیار مهم‌‎تر از شناخت دغدغه‎‌‌ها و مسائل موجود  می‎باشد. از این رو، مشاوری توانمند محسوب می‏شود که به درستی و با خلاقیت، مسائل موجود در سازمان را یک به یک حل کند.

مهارت‌های ارزیابی و کشف استعدادها

مشاوران باید بتوانند با ارزیابی صحیح افراد در بدو ورود به سازمان، بهترین و مستعدترین گزینه را برای استخدام انتخاب نموده و از طرفی نسبت به کشف استعدادهای کارمندان نیز گام بردارند. به عبارت دیگر، طی کردن مسیر شغلی و توسعه فردی از سوی کارکنان، با راهنمایی‏ دقیق مشاوران بسیار هموارتر خواهد بود.

 

مهارت در آموزش توسعه فردی

یکی از مهم‌‏ترین و ضروری‏‌ترین ارکان پیشرفت تیم‏‌ها و سازمان‎‌‌ها، آموزش کارمندان می‏‌باشد. مشاور منابع انسانی موظف است نقاطی که تمام پرسنل سازمان اعم از مدیران رده‏‌های مختلف و کارمندان، نیاز به آموزش دارند را شناسایی کرده و سپس طرح و برنامه‌‎ای منجسم جهت ارتقاء دانش و مهارت‏‌های پرسنل، ارائه نماید.

به این منظور، مشاور می‎‌‌تواند یا خودش نسبت به آموزش پرسنل اقدام نماید و یا از متخصصین حوزه‎‌‌های مختلف برای تحقق این امر دعوت به عمل آورد.

در پایان

در این مقاله از اچ آر سرویس توضیح دادیم که مشاوره منابع انسانی چیست و چرا باید جایگاهی ویژه برای آن در نظر گرفت؟ در واقع مشاوره منابع انسانی، نوعی استراتژی کارآمد به منظور شناسایی مشکلات سازمان در رابطه با منابع انسانی و همچنین رفع آن‏ها، محسوب می‏شود.

همانطور که اشاره کردیم مشاوران منابع انسانی بایستی برای رسیدن به اهداف سازمانی، از مهارت‏ها و توانمندی‎های مختلفی بهره ببرند. به نظر شما یک مشاور منابع انسانی موفق چه ویژگی‏هایی دیگری را باید دارا باشد؟ نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

فرم مشاوره منابع انسانی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Enquire now

  Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.