اهمیت خودشناسی در کشف مهارت های شغلی

اهمیت خودشناسی در کشف مهارت های شغلی
امتیاز دهید

خودشناسی همواره از مهمترین دغدغه‌های هر انسانی بوده و هست. هیچ راه از پیش تعیین شده‌ای برای خودشناسی وجود ندارد؛ بنابراین هر فرد در مسیر خود به دنبال شناخت خود و مهارت‌هایش است. اهمیت خودشناسی در ابعاد مختلف بسیار گسترده و پیچیده می‌باشد. ما در این مطلب از اچ آر سرویس قصد داریم اهمیت خودشناسی در کشف مهارت های شغلی را به صورت مختصر و ساده بررسی کنیم و راه‌هایی برای کشف مهارت هایتان به شما نشان دهیم.

خودشناسی چه اهمیتی در کشف مهارت‌های شغلی دارد؟

دنیایی را تصور کنید که هر فرد با ویژگی‌ها و توانایی‌های مختص به خود در جایگاهی کاملا درست قرار گرفته است. در واقع چنین چیزی امکان‌پذیر نیست و اگر بود این تلاش و دغدغه برای کشف مهارت‌ها معنی خود را از دست می‌داد. به هر حال به نظر می‌آید هر کاری در این دنیای تخیلی، کامل و بی‌نقص انجام می‌شود. همه چیز به درستی سر جای خودش قرار گرفته است. به طور کلی مهارت‌های هر فرد یکتاست و اموری برای هر شخص وجود دارد که مختص اوست. به طور قطع همه ما حداقل مهارت کوچکی را حتی ناخودآگاه در خود کشف کرده‌ایم. همیشه انجام اموری که در آن ماهر هستیم دلپذیر است. از آن جایی که استعداد و علاقه حرف اول را در انتخاب شغل مناسب هر فرد می‌زنند، خوب است که به دنبال شناخت بیشتر خودمان باشیم تا در مسیر درست شغلی قرار بگیریم.

اهمیت خودشناسی

خودشناسی و انتخاب شغل مناسب

انتخاب شغل یک انتخاب مهم و سرنوشت ساز در زندگی هر فرد است. این تصمیم گیری بزرگ به کمک شناخت خود، استعدادها، مهارت‌ها و … ساده‌تر به نظر می‌رسد. این روزها با بیشتر شدن امکانات و اطلاع رسانی‌های گسترده‌تر، خودشناسی آسان‌تر شده است. شما می‌توانید از خدمات مشاوره‌های شغلی و تست‌های مختلف مربوط به خودشناسی کمک بگیرید. از معتبرترین تست‌ها در زمینه خودشناسی می‌توان به تست MBTI اشاره کرد.

در انتهای برخی از این تست‌ها تعدادی شغل متناسب با شخصیت شما و افراد سرشناس با خصوصیات شخصیتی مشابه شما و فعال در حوزه‌های مختلف به شما معرفی می‌شوند. البته لازم نیست که حتما با جست و جو به دنبال شغل‌های مختلف، زمینه کاری مناسب خود را پیدا کنید. شما می‌توانید با توجه به توانایی‌های خود یک شغل جدید ایجاد کنید. در هر صورت نیاز است که مهارت‌های خود را به کار گیرید.

آزمون و خطا در زمینه‌های مختلف می‌تواند به شما کمک کند تا خودتان را بهتر بشناسید و توانایی‌های خود را در شرایط مختلف درک کنید. البته در دنیایی که همه چیز به سرعت جلو می‌رود، یک آزمون و خطای طولانی، رشد شما را کند می‌کند. به هر حال دست روی دست گذاشتن کمکی به شما نمی‌کند.

حتما بخوانید: مهارت‌های نرم چیست؟

کشف مهارت ها واستعدادها

اگر فکر می‌کنید در زمینه خودشناسی به جایی رسیده‌اید که لازم است با شناخت مهارت‌های مختلف، آن‌ها را با توانایی‌های خود تطبیق دهید کمی زمان بگذارید و مراحل زیر را دنبال کنید.

چه چیزی باعث می‌شود احساس ارزشمند بودن داشته باشید؟

پس از گذراندن روز خود، شروع به نوشتن اتفاقات پیش آمده و حس خود نسبت به آن اتفاق‌ها کنید. بنویسید چه کارهایی را انجام دادید و در حین انجام آن‌ها چه احساسی داشتید. فعالیت‌هایی را که به شما احساس قدرت داشتن و ارزشمند بودن می‌دهند را در طی زمان بررسی کنید. پس از مدتی متوجه می‌شوید انجام یک سری کارهای خاص به صورت مداوم باعث می‌شوند احساس مفید بودن داشته باشید و از آن‌ها انرژی می‌گیرید. در واقع باید یک الگو بسازید و به مرور زمان، کد آن را پیدا کنید.

احساس ارزشمند بودن

برای چه چیزی بیشتر هزینه می‌کنید؟

از آن جایی که هر انسانی وقت زیادی را برای کسب درآمد می‌گذارد، ترجیح می‌دهد پولش را جایی خرج کند که برایش ارزش داشته باشد. حالا می‌توانید در ادامه‌ی نوشتن احساسات روزانه خود، خرج و مخارجتان را هم بررسی کنید. ببینید که بیشترین هزینه را صرف چه کاری می‌کنید؟ زیاد کتاب می‌خرید؟ شاید علاقمند به یادگیری هستید. موضوع بیشتر کتاب‌هایتان در چه زمینه‌ای هستند؟ خواندن آن‌ها و پیاده کردن آنچه فراگرفته‌اید در روزمرگی‌هایتان به شما حس خوبی می‌دهد؟

البته که کشف مهارت‌ها به همین سادگی‌ها نیست. قرار نیست تنها با نوشتن احساساتمان به درک عمیقی از توانایی‌هایمان برسیم. شاید در چیزی استعداد داشته باشیم که به هیچ عنوان در روزمرگی هایمان تجربه‌اش نکرده باشیم. اما این کار برای شروع، ما را از نقطه‌ای که هم اکنون قرار داریم به آنچه که می‌خواهیم باشیم نزدیکتر می‌کند.

به نظر دیگران شما چه کاری را خوب انجام می‌دهید؟

ممکن است آنچه که شما از خودتان تصور می‌کنید با دیدگاه دیگران نسبت به شما از زاویه‌ای دیگر متفاوت باشد. گاهی توانایی‌های ما برای خودمان طبیعی شده و دیگر به چشممان نمی‌آید اما همان توانایی می‌تواند از دیدگاه دیگران منحصر به فرد باشد. از نزدیکان خود بخواهید ویژگی‌های پررنگ شما را برایتان بگویند و بپرسید که فکر می‌کنند در چه کاری استعداد بیشتری دارید؟ مواردی را که از قلم انداخته بودید را به لیست مهارت‌هایتان اضافه کنید و بیشتر روی آن‌ها فکر کنید.

خودشناسی

تست شخصیت شناسی چه نتیجه‌ای دارد؟

همان‌طور که پیش از این گفته شد تست شخصیت شناسی می‌تواند به شما در شناخت بیشتر خودتان کمک کند. درواقع با اشاره به توانایی‌هایتان فکر شما را بر روی آن‌ها متمرکز می‌کند.

ممکن است موارد گفته شده برایتان دشوار و زمان‌بر باشد اما قرار نیست یک شب بخوابیم و صبح که بیدار شدیم مهارت‌های شغلی‌مان را روی پیشانیمان نوشته باشند! اگر واقعا می‌خواهید متناسب با مهارت ها و شخصیتتان شغلی داشته باشید که همیشه از انجام آن لذت ببرید باید بیش از این تلاش کنید. پس از دنبال کردن این مراحل و نزدیک شدن به استعدادهایتان، تازه کارتان برای پیدا کردن شغلی هماهنگ با خصوصیات شخصی شما آغاز می‌شود.

در آخر باید بدانید که هر فرد با هر توانایی که دارد، یک انسان کمیاب در دنیاست و با کشف مهارت‌های خود می‌تواند گامی بزرگ در زندگی خود و اطرافیانش بردارد. پس خودتان را دست کم نگیرید. حال که اهمیت خودشناسی در کشف مهارت های شغلی را متوجه شدید خوب است هرچه سریع‌تر اقدام کنید. به جای پررنگ کردن ضعف‌هایتان و ناامیدی، بهتر است روی استعدادهای خود تمرکز کنید و آن‌ها را گسترش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.