با بهترین مشاور شغلی و ویژگی‌هایش آشنا شوید

با بهترین مشاور شغلی و ویژگی‌هایش آشنا شوید

اگر به دنبال یافتن یک مشاور شغلی خوب و حرفه‌‎ای هستید؛ ابتدا باید با ویژگی‎‌‌های بهترین مشاور شغلی آشنا شوید. این امر نیز مستلزم این است که نسبت به فرایند مشاوره شغلی و آنچه در اتاق یک مشاور می‌‎گذرد، به درستی مطلع باشید.

در واقع همه ما به دلیل سردرگمی‏‌های فراوانی که برای یافتن شغل مناسب داریم، نیازمند بهره گیری از راهنمایی یک مشاور شغلی حرفه‏‌ای هستیم. چرا که انتخاب شغل، آن هم در میان انتخاب‎‌‌های متعددی که امروزه پیش رو داریم، یکی از اساسی‎‌‌ترین و مهم‌‎ترین تصمیمات زندگی ما است.

همانقدر که یک انتخاب درست و آگاهانه درمورد شغل، می‏‌تواند اتفاقات مثبت و سازنده‏ای را در زندگی اشخاص رقم بزند و آن‏‌ها را به اهداف‎شان برساند؛ به همان میزان هم یک انتخاب شغلی اشتباه، هزینه‏‌های سنگینی را برای فرد خواهد داشت. این هزینه‏‌ها فقط به از بین رفتن عمر و جوانی افراد ختم نمی‎‌‍‌‌شود و متأسفانه اضطراب، استرس و حتی افسردگی را نیز به دنبال خواهد داشت.

از این رو، برای داشتن زندگی هدفمند، بدون استرس و فشارهای روانی مختلف، بهتر است پیش از انتخاب شغل و یا در هر نقطه‌‏ای از مسیر شغلی که احساس نارضایتی کردید، از مشاور شغلی کمک بگیرید. به این ترتیب، علاوه بر افزایش سطح رضایت در زندگی، حفظ وقت و انرژی، شغلی مناسب تیپ شخصیتی و علائق‎تان را دنبال خواهید کرد.

ما در ادامه این مقاله از اچ آر سرویس، قصد داریم راجع به ویژگی‌های بهترین مشاور شغلی و مؤلفه‎‌‌‌هایی که یک مشاور شغلی در زمان مشاوره مورد بررسی قرار می‏‌دهد؛ صحبت کنیم. تا انتها همراه ما باشید.

 

بهترین مشاور شغلی چه ویژگی‌‎ها‎یی دارد؟

از برجسته‎‌‌ترین ویژگی‎‌‌های یک مشاور شغلی خوب می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توانمندی‎‌‌ها، استعدادها و مهارت‌‏های مخاطب را به درستی بشناسد.
 • از میزان درآمد، فرصت‏‌های شغلی و آینده مشاغل مختلف اطلاعات کافی در دست داشته باشد.
 • ضمن داشتن اطلاعات صحیح راجع به وضعیت اقتصادی کشور و همینطور جهان، مخاطب را به سمت بهترین مسیر شغلی موجود هدایت کند.
 • بر مباحث روانشناسی مسلط باشد.
 • یک شنونده خوب برای مخاطب خود باشد.
 • با تکیه بر واقعیت‏‌های موجود، انگیزه و نگرش مثبت را در مخاطب خود ایجاد کند تا مراجع بتواند انرژی و اشتیاق بالایی برای شروع و ادامه راه داشته باشد.
 • بر تست‌‎های شخصیت شناسی و آزمون‏‌های روان سنجی، انجام و تحلیل معاینات روان سنجی نیز تسلط داشته باشد. (معاینه روان سنجی، بخشی از ارزیابی فرد با استفاده از تست‌‏های مطرح و علمی است که هوش، شخصیت و توانایی‏‌های فرد مراجع را اندازه گیری نموده و در نهایت به فرد اعلام می‎‌‌شود که آیا فرد مناسبی برای استخدام در شغل موردنظر می‎‌باشد یا نه)

 

در مشاوره شغلی چه مؤلفه‎‌‌هایی باید ارزیابی شود؟

در پاراگراف قبل اشاره کردیم که مشاوران شغلی، برای اعلام نتیجه نهایی به افراد، باید آن‏‌ها را مورد ارزیابی قرار دهند. بخشی از این ارزیابی توسط جلسات متعدد گفتگو و اصطلاحا مصاحبه با فرد انجام شده و بخش دیگر، با استفاده از تست‏‌های مختلف.

در این قسمت قصد داریم به مؤلفه‏‌ها و یا پارامترهایی بپردازیم که مشاوران در طول جلسات مشاوره شغلی، به آن‌‏ها توجه کرده و هر یک از این معیارها نقش مهمی در تعیین شغل مناسب فرد دارند.

این مؤلفه‏‌ها عبارتند از:

مولفه های بهترین مشاور شغلی

ویژگی های شخصیتی فرد

یکی از اصلی‌‎ترین مؤلفه‌‏هایی که مشاوران شغلی در طی جلسات مصاحبه با مراجعین، به آن اهمیت فراوانی می‎‌‌‌دهند. همین ویژگی‌‏های شخصیتی است. ارزیابی و بررسی ویژگی‏‌های منحصر به فرد شخصیتی افراد توسط گفتگوهای دو طرفه، تست هوش، آزمون‌‏های روان سنجی و … صورت می‎‌گیرد.

بررسی و تحلیل شخصیت مخاطب از این رو حائز اهمیت است که به عنوان مثال اگر فردی برون گرا باشد و انرژی خود را از تعامل با سایرین تأمین می‎‌کند؛ در کارهای تیمی عملکرد بسیار بالاتری نسبت به کارهای انفرادی دارد.

 

تخصص و دانش فرد

مشاوران شغلی تلاش می‎‏‌کنند تا براساس تخصص و دانش افراد، به آن‌‏ها کمک کنند تا همان زمینه پیشرفت‌‏های شغلی قابل قبولی کسب نمایند.

 

علائق فردی

وجود یا عدم وجود علاقه نسبت به یک شغل، آثار مثبت و منفی فراوانی بر زندگی فرد دارد. چرا که اگر به کار خود علاقمند باشید، تمام چالش‌‏ها و تنش‌‏های موجود در کار را با رضایت درونی پذیرا هستید. درحالیکه، عدم علاقه به کار، باعث می‌‎شود فرد به سرعت از شغل خود دلزده شده و دچار فرسودگی شغلی شود.

در همین راستا، یک مشاور شغلی متبحر، با صرف وقت و دقت فراوان، علائق واقعی فرد را کشف کرده و آن‏‌ها را از علائق کاذب به درستی متمایز می‎‌‌کند.

کشف استعدادهای فرد

یکی از شروط مهم برای شروع یک کار، کشف استعداد فردی است. برای انجام فعالیت‏‌های شغلی، لازم است بدانید که ایا واقعا در این کار استعداد دارید یا نه؟

مشاور شغلی در این زمینه می‏تواند به خوبی شما را راهنمایی کرده و با بررسی تست‌‏های استعدادیابی، به شما اعلام کند در کدام مشاغل دستاوردهای بیشتری خواهید داشت. به عنوان مثال، اگر در حین جلسات مشاوره شغلی متوجه شوید که استعداد فراوانی در نویسندگی دارید؛ مشاور، شما را به سمت مشاغل حوزه نویسندگی رهنمون خواهد کرد.

ویژگی های مشاوره شغلی

تحصیلات فرد

اگر در انتخاب رشته تحصیلی خود به هر دلیلی اشتباه کرده باشید؛ باز هم برای موفقیت شغلی فرصت دارید. هرچند مشاوران تلاش می‌‎‌‌کنند ابتدا براساس رشته و مدرک تحصیلی فرد، بهترین گزینه شغلی را به او نشان دهند. زیرا صرف سال‏‌ها وقت در کسب دانش نسبت به یک زمینه تخصصی امتیاز بسیار خوبی برای فرد محسوب شده و او می‏تواند نسبت به افرادی که چنین دانشی ندارند، یک گام جلوتر باشد.

 

 

سبک و شرایط زندگی

یکی دیگر از معیارهای مهم و اثرگذار بر انتخاب شغل، شرایط و سبک زندگی شخصی مخاطب می‎باشد. در اینجا مشاور باید با دقت فراوان شرایط و نحوه زندگی مراجع خود را مورد بررسی قرار دهد تا بتواند بهترین گزینه شغلی را به او معرفی نماید.

تصور کنید که خانمی حسابدار است و به تازگی ازدواج کرده است. او دیگر نمی‏تواند مانند سابق حداقل ۸ ساعت در روز سر کار خود حاضر شده و قصد تغییر شغل خود را تنها به دلیل این محدودیت دارد. بنابراین، مشاور شغلی با اطلاع از تغییراتی که در شرایط زندگی این خانم رخ داده، می‏تواند گزینه‏‌هایی مانند کاره پاره وقت، فریلنسری و… را به او پیشنهاد دهد.

 

ارزش های فردی

متأسفانه افراد بسیار زیادی در زمان انتخاب شغل، به این معیار پراهمیت بی توجه‌‎اند و پس از مدتی کار کردن دچار افت شدید در عملکردشان می‎‌شوند درصورتی که نمی‏دانند دقیقا علت این کاهش بهره وری چیست.

نباید هیچ گاه از ارزش‌‎های شخصی خود برای رسیدن به یک جایگاه شغلی دست بکشید و یا آن‏‌ها را نادیده بگرید. این ارزش‎‌‌ها، ممکن است عقاید و باورهای مذهبی، ملی، قومی و… باشند که در درون شما نهادینه شده‌‎اند.

به عنوان مثال، تبعیض نژادی، در نظرتان امری بسیار ناپسند و مذموم است. حال به عنوان یک خبرنگار در یک شبکه خبری استخدام شده‌‎اید که دامن زدن به تبعیض نژادی و زیر پا گذاشتن این ارزش شخصی، بخشی از وظایف شغلی‎تان محسوب می‎‌شود. در این صورت آیا باز هم حاضر به ادامه کار هستید؟

 

چگونه بهترین فرد یا مرکز را برای مشاوره شغلی انتخاب کنیم؟

ممکن است این سؤال همچنان در ذهن‏تان پررنگ باشد که “برای استفاده از خدمات مشاوره شغلی از چه فردی باید کمک بگیریم؟”

همانطور که می‎دانید تنوع و گستردگی مشاغل و از سمت دیگر، ورود هر روزه عناوین شغلی جدید به بازار کار باعث سردرگمی در انتخاب بهترین شغل و مسیر شغلی شده است. این امر نیز استرس‌‏های فراوانی را برای افراد به دنبال داشته تا آنجا که برای ورود به یک شغل، از راهنمایی اعضاء خانواده، دوستان، اطرافیان و در بهترین حالت، افرادی که در آن شغل مشغول به کارند، استفاده می‎کنند.

متأسفانه مشورت با افرادی که در زمینه مشاوره شغلی اطلاعات و تجربه کافی ندارند، باعث می‎‌شود تا افراد انتخابی اشتباه داشته و سال‌‏های سال بابت همین اشتباه، در تنگنا قرار بگیرند. از این رو، کمک گرفتن از متخصصان حوزه مشاوره شغلی می‏تواند آینده بهتری را برایتان رقم بزند.

ما در اچ آر سرویس و در این مقاله، قصد داریم یکی از مؤسسات معتبری که در زمینه مشاوره شغلی دارای سال‏‌ها است فعالیت درخشان می‎باشد را معرفی کنیم. رشدانا، پلتفرم توانمندسازی نیروی انسانی است که با هدف ارتقاء سطح توانمندی افراد در حوزه شغلی، از متخصصین و مشاورین شغلی متعددی بهره مند بوده و خدمات ارزنده‌‏ای را در این زمینه به افراد ارائه می‌‎نماید.

مرکز مشاوره شغلی و منابع انسانی  رشدانا

اچ آرسرویس با همکاری رشدانا در زمینه مشاوره شغلی فعالیت کرده و خدماتی همچون موارد زیر را به افراد و مدیران سازمان‏‌ها ارائه می‎‌‌دهد:

 • متخصصان این مرکز در زمینه مشاوره شغلی تخصص کامل داشته و می ‌توانند با برگزاری جلسات مشاوره شغلی به شما کمک کنند تا شغلی متناسب با ویژگی های شخصیتی، درآمد مناسب و آینده شغلی روشن انتخاب کنید.
 • ضمن شفاف سازی مسیر شغلی، می‏توانید استراتژی حرفه‌‏ای برای خود طراحی کرده و به اهداف بزرگ شغلی و سازمانی خود برسید.
 • اگر مدیر سازمان یا شرکت هستید و برای ارتقاء سازمان خود نیاز به خدمات مشاوره شغلی دارید، متخصصان فعال در رشدانا و اچ آر سرویس علاوه بر رشد تمامی اعضاء سازمان به پویایی کسب و کار و رشد برندتان نیز کمک فراوانی خواهند کرد.
 • با استفاده از جلسات مشاوره شغلی در این مرکز، نه تنها بخش عمده‎ای از تردیدهای فردی‏تان از میان برداشته خواهد شد. بلکه بسیاری از آزمون و خطاهای شما جهت پیدا کردن راه حل‌های درست و کسب موفقیت شغلی حذف شده و باعث حفظ سرمایه‌های شما می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.