فرآیند‌های مدیریت منابع انسانی چیست؟

بررسی فرآیندهای مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی تاثیرگذار و سازمان یافته بر اساس فرآیندهای منابع انسانی ساده اما بسیار موثر بنا می‌شوند. این فرآیندها به زمینه‌های کاربردی تقسیم می‌شوند و مدیران منابع انسانی مسئول طراحی و  توسعه آن‌ها به عنوان استراتژی بوده و مسئول اجرای آن هستند. این فرآیندها پایه ای برای مدیریت رضایت مشتری و ارتباط آن با منابع انسانی هستند. زمانی که مشتری درک صحیحی از این فرآیندها، نحوه عملکرد آن، ارتباط موثر با آن و چگونگی تعامل با این فرآیندها را می‌آموزد حس بهتری را تجربه می‌کند که نهایتا منجر به افزایش رضایت در مشتریان خواهد بود. با اچ آر سرویس همراه باشید تا به بررسی فرآیند‌های مدیریت منابع انسانی بپردازیم.

فرآیندهای مدیر منابع انسانی در سازمان ‌ها

فرآیندهای اصلی مدیر منابع انسانی

این گروه بندی منطقی باعث ایجاد ارزش افزوده برای مشتریان درون و برون سازمانی است. اصلی‌ترین فرآیند‌های مدیریت منابع انسانی شامل موارد زیر است:

  •     استخدام و نیروی انسانی
  •     حقوق و مزایا
  •     آموزش و توسعه
  •     توسعه حرفه‌ای
  •     مدیریت استعداد
  •     توسعه رهبری
  •     کنترل منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی باید در ایجاد یک ارتباط صحیح و پشتیبانی مناسب برای سایر مدیران و کارمندان سازمان تبحر کافی داشته باشد. باید بگوییم که تقسیم‌بندی کردن فرآیندهای سازمانی منابع انسانی در هر سازمان متفاوت است و بستگی به استراتژی‌های تعریف شده در آن سازمان دارد.

اگر فرآیندهای منابع انسانی را الگو قرار دهید می‌توانید واحد منابع انسانی را در سازمان توسعه داد. در سازمان‌های مدرن کارکنان ارزشمندترین سرمایه‌های یک سازمان محسوب می‌شوند. بنابراین طبیعی است که بیش از هر زمان دیگری به بخش منابع انسانی توجه می‌شود. در تعریف جدید اولین مشتریان یک سازمان نیروهای منابع انسانی آن سازمان هستند.

اصلی‌ترین فرایندهای مدیر منابع انسانی

فرآیندهای رایج مدیریت منابع انسانی

همانطور که گفتیم سرمایه انسانی گرانبهاترین دارایی یک سازمان محسوب می‌شود. این عملکرد نیروی انسانی است که باعث موفقیت یا شکست یک سازمان می‌شود. اجرای استراتژیک طرح‌ها توسط بخش منابع انسانی صورت می‌گیرد بنابراین می‌توان گفت که مدیریت منابع انسانی نقش مهمی در حصول اطمینان حرکت در مسیر موفقیت خواهد داشت. مدیریت منابع انسانی برای تدوین استراتژی‌ها چهار فرآیند را به مرحله اجرا می‌گذراد که به شرح زیر است:

 

استراتژی مدیریت و برنامه ریزی منابع

مدیریت، اصلی‌ترین فرآیند تدوین استراتژی در سازمان است. این فرآیند شامل قرار دادن بهترین افراد متخصص با توجه به مهارت‌ها و توانایی‌ها در رده سازمانی مناسب است. این فرآیند با استخدام افراد آغاز شده و با آموزش آن‌ها برای تبدیل شدن به کارمندانی که سرمایه شرکت هستند ادامه می‌یابد. عمومی‌ترین فرآیند‌های مدیریت منابع انسانی خود چندین زیر مجموعه دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

جذب نیرو

این روند مثبت برای افزایش سرمایه انسانی به منظور ایجاد فرصت‌های شغلی و جذب کارکنان در آینده است، در فرآیند جذب نیرو یا از افراد درون سازمانی شخصی را برای پست‌های بالاتر کاندید می کنند و یا استخدام نیروی جدید از متقاضیان خارج از سازمان که شرایط آنها با رده شغلی مورد نظر همخوانی بیشتری دارد انتخاب می‌شود.

گزینش

شاید بتوان گفت که گزینش مهمترین فرآیند نیروی انسانی است. این فرآیند شامل حذف گزینه‌های نامناسب به وسیله آزمون یا مصاحبه استخدامی و انتخاب بهترین کاندید برای شغل مورد نظر است.

فرایند گزینش منابع انسانی

استخدام یا عقد قرارداد

منظور از استخدام، عقد قرارداد با نیروی جدید بعد از مرحله گزینش و انتخاب طبق قوانین و چارچوب سازمان است.

آموزش و توسعه

معمولا در هر سازمانی به داوطلبان تازه استخدام شده مهارت‌های مورد نیاز را آموزش می‌دهند. این مهارت‌ها به گونه‌ای آموزش داده می‌شوند که فرد در آینده بتواند در رده شغلی خود موثر باشند.

مدیریت اجرایی

یکی دیگر از فرآیندهای مهم مدیریت منابع انسانی فرآیند مدیریت اجرایی است. ممکن است نحوه اجرای این فرآیند در سازمان‌های مختلف متفاوت باشد. این فرآیند شامل تشویق کارکنان برای افزایش سطح بهره‌وری آنان در اجرای استراتژی ها است.

پاداش و مزایا

حقوق و مزایای در نظر گرفته شده برای رده‌های مختلف سازمانی یک نیروی انگیزشی برای کارکنان آن سازمان است که نقش مهمی در تحقق اهداف سازمان خواهد داشت. این پاداش‌ها شامل پرداخت حقوق به موقع، مشوق‌ها و مزایای شغلی می شود.

فرایند پاداش و مزایا به نیروی انسانی

روابط کارمندان در سازمان

تعامل و ارتباط مناسب کارمندان و سازمان یک اصل اساسی است. عوامل زیادی باعث تشویق یا تخریب انگیزه افراد برای پیوستن به سازمان است. قانون‌های حمایتی از کارکنان و اجرای آن توسط مدیریت منابع انسانی باعث می‌شود که ارتباط مناسبی بین کارکنان و سازمان و همچنین روابط درون سازمانی صورت گیرد.

وظایف مدیریت منابع انسانی

یک مسئله مهم در اجرای فرآیندهای مدیریت منابع انسانی وظایفی است که برای این پست سازمانی تعریف می‌شود. این وظایف به شرح زیر خواهد بود.

برنامه ریزی

هر مدیری باید برای سازمان زیر نظر خود برنامه ریزی‌های از قبل تعیین شده ای داشته باشد که او و بخش زیر نظرش را به سوی موفقیت هدایت کند.

 

سازماندهی

سازماندهی در واقع تعریف درستی از تقسیم کار و مسئولیت در سازمان است که به تنظیم روابط و مشخص کردن سمت‌های سازمانی و رده‌های شغلی و نیروی انسانی گفته می‌شود.

فرایند سازماندهی نیروی انسانی

هدایت

این وظیفه مدیران است که برای رسیدن به اهداف سازمانی مجموعه زیر نظر خود را به سوی اهداف از پیش تعیین شده و مطابق با استراتژی‌های تعریف شده هدایت کنند.

کنترل

روش‌های مختلف نظارت بر اجرای برنامه‌ها، بررسی فرآیند انجام کار، بررسی حصول نتیجه و آنالیز مسیرهای حرکتی گروه‌های مختلف این فرآیند را تشکیل می دهد.

جمع بندی نهایی

یک سازمان برای رسیدن به اهدافی که طبق قوانین و چارچوب سازمانی تعریف می‌شوند نیاز به نیروی انسانی و یک رهبر مقتدر و موفق در این بخش دارد. در حقیقت مدیریت منابع انسانی با وظایفی که برعهده دارد و آن‌ها را در متن مطالعه کردید می تواند ماهیت ظاهری یک سازمان را تعریف کند و افراد را برای احراز شرایط رده‌های شغلی سازمانی منصوب یا رد صلاحیت کند.

از طرفی ارتباطات درون سازمانی و پیاده سازی استراتژی‌های مرتبط با عملکرد کارکنان سازمان نیز توسط مدیر منابع انسانی شکل گرفته و به شکل مداوم رصد می‌شود. پیوند میان بخش‌های مختلف یک سازمان از جمله اهدافی است که توسط مدیریت منابع انسانی مشخص شده و برای احقاق آن تلاش می‌شود.

فرآیند‌های مدیریت منابع انسانی همان‌گونه تعریف شد تماما در ارتباط با کارکنان سازمان و پیوند دهنده اعضا با اهداف شغلی و سازمانی است که توسط مدیریت منابع انسانی تدوین و با مدیریت اجرایی به مرحله اجرا در سازمان در می‌آید.

4/5 - (14 امتیاز)
نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.