راهکارهای افزایش کیفیت دورکاری

راهکارهای افزایش کیفیت دورکاری

فعالیت دورکاری تنها مخصوص برخی حوزه­‌های کاری بوده و در موارد مختلف افراد نیز در خصوص آن هیچ اطلاعاتی نداشتند. در چند سال گذشته و با توجه به شیوع بیماری ویروسی کوید-۱۹، بسیاری از کارها و فعالیت­‌‍های سازمان­‌های دولتی و خصوصی به صورت دورکاری و از خانه انجام می­شود. همان طور که بیان شد ممکن است برخی افراد از چگونگی آن اطلاعات کافی نداشته و نتوانند این مهم را به بهترین شکل ممکن انجام دهند؛ پس لازم دانسته به بررسی راهکارهای افزایش کیفیت دورکاری در وب سایت اچ آر سرویس بپردازیم.

راهکارهای افزایش کیفیت دورکاری

ایجاد انگیزه

یکی از چالش‌­هایی که ممکن است بسیاری از افراد دورکار با آن مواجه شوند نبود انگیزه برای ادامه فعالیت و اتمام کارهای روزانه یا پروژه محول شده است. در این شرایط فرد باید بتوانند با ایجاد انگیزه‌­های مستمر و مطلوب از این چالش عبور کند. افرادی که عادت داشته­‌اند در محیط‌­های تیمی و با افراد مختلف کار کنند، انجام دورکاری کمی برای آن­‌ها سخت و طاقت فرسا است. یادآوری این نکته که چرا باید این کار انجام دهند و چه نتیجه مثبتی در انتظار آن است می­تواند موجب ایجاد انگیزه در این افراد شود. هم­چنین موارد دیگری مانند یادآوری حس حمایت از خانواده در قبال انجام آن فعالیت، از راه­کارهای دیگر برای افزایش کیفیت دورکاری است.

افزایش بهره وری در دورکاری

انتخاب مکان مخصوص

یکی از اشتباهات رایج افرادی که فعالیت دورکاری دارند عدم انتخاب مکانی مخصوص برای دورکاری است. این امر سبب می­شود تا کیفیت و بازدهی دورکاری تا سطح چشم­گیری کاهش پیدا کند. افرادی که به­طور منظم امور دورکاری را انجام می­دهند بهتر است یک اتاق مشخص، یک میز مخصوص و یا محلی معین برای انجام فعالیت دورکاری انتخاب کنند. باید دقت داشت که در محل انتخابی فقط و فقط باید فعالیت‌­های دورکاری انجام شود و انجام سایر فعالیت‌­های متفرقه پرهیز کرد.

 

 

دریافت مشورت از دیگران

در دورکاری ممکن است به دلیل نبود افرادی مانند رئیس، مدیر، همکار یا مشتری و عدم دریافت مشورت از آن­‌‍ها، کمی کیفیت کارهایی انجام شده از راه ­دور کاهش پیدا کند. به همین منظور بهتر است در جلسات تصویری یا صوتی آنلاین افراد دورکار به گفتگو و تبادل نظر با یکدیگر بپردازند و سعی داشته برای افزایش کیفیت دورکاری، فعالیت خود را به­ طور کامل نقد کنند.

برنامه‌­ریزی­ مشخص و شفاف

به دلیل آن که در انجام امور دورکاری افراد خود موظف هستند زمان کاری خود را تنظیم کنند، پیشنهاد می­شود این مهم را با یک برنامه­‌ریزی معین و شفاف پیش ببرند. وجود برنامه و پای­بندی قوی به آن می­تواند تا حد بسیاری سبب افزایش کیفیت دورکاری شود. راهکار برنامه‌­ریزی روزانه و هفتگی یکی از اصلی‌­ترین موارد برای افزایش بازدهی دورکاری بوده و در بسیاری از موارد بر روی زندگی شخصی فرد نیز تاثیرات مثبت خواهد داشت.

روش های افزایش کیفیت دورکاری

اولویت بندی فعالیت‌­ها در دورکاری

در برخی از موارد افراد دورکار با چالش سردرگمی­ و آشفتگی ذهنی مواجه هستند و نمی­توانند برنامه ­ریزی معینی برای انجام فعالیت­‌های خود داشته باشند. در این مرحله فرد باید لیستی از تمامی فعالیت‌­های خود تهیه کرده و آن­ها براساس اولویت­‌ها بازنویسی کند. این مهم تا حد بسیاری می­تواند از آشفتگی ذهنی بکاهد و کیفیت دورکاری را افزایش دهد. چک کردن پیوسته این لیست اولویت بندی شده با مشتری یا همکاران می­تواند این اطمینان را در فرد ایجاد کند که در مسیری درستی قرار داشته و هم­چنین تمرکز آن را افزایش دهد که نتیجه این موارد نیز افزایش کیفیت دورکاری است.

استفاده از لباس رسمی در دورکاری

به افرادی که به دورکاری عادت ندارند پیشنهاد می­شود از لباس رسمی استفاده کنند. استفاده از لباس­‌های رسمی در دورکاری می­تواند این حس را در فرد ایجاد کند که خارج از منزل بوده و در محل کار حضور دارد؛ این امر سبب افزایش تمرکز و به دنبال آن افزایش کیفیت دورکاری می­شود. البته در برخی موارد ممکن است فرد با برتن کردن لباس‌­های راحتی آرامشی در خود ایجاد کند که نتیجه آن افزایش کیفیت دوکاری شود.

استراحت­‌های مستمر

برخی افراد از امتیاز دورکاری برای کار و فعالیت بیشتر استفاده می­کنند و ممکن است تا حدودی مثمر ثمر واقع شد اما در بلند مدت خستگی­های مفرد به همراه دارد. فرد دورکار به اندازه یک کارمند معمولی در اداره به استراحت و رفع خستگی نیاز دارد. برای آن که تمرکز و انگیزه دورکاری از بین نرود پیشنهاد می­شود در زمان­هایی مشخص و مستمر در خارج از محل دورکاری به استراحت پرداخته شود.

ایجاد خلاقیت و موارد الهام بخش

حضور یک قلم و کاغذ همیشگی بر روی میز کار و یادداشت برداری مداوم از روند دورکاری می­تواند سبب ایجاد خلاقیت و درپی آن افزایش کیفیت دورکاری شود. هم­چنین بهره­‌مندی از موارد الهام بخش مانند یک شاخه گل طبیعی یا یک گلدان زیبا می­تواند این خلاقیت را شکوفا کند. در جلسات صوتی و تصویری نیز این خلاقیت می­تواند تحت تاثیر قرار بگیرد.

  فرهنگ‌­سازی در محیط خانه

عدم فرهنگ­ برخورد با دورکاری در محیط خانه یکی از مشکلاتی است که افراد با آن مواجه هستند. باید این مهم فرهنگ‌­سازی شود که فردی دورکاری در زمان انجام فعالیت­های کاری خود در منزل نمی­تواند به سایر امور غیرمرتبط با کار رسیدگی کند و سایر افراد خانه باید تا پایان زمان تعیین شده برای دورکاری منتظر بماند. این فرهنگ­سازی در محیط خانه می­تواند تا حد بسیاری سبب افزایش کیفیت دورکاری شود.

عوامل افزایش بهره وری در دورکاری

آماده­‌سازی محیط برای دورکاری

برخی از افراد دورکاری در محیط شلوغ و نامرتب منزل فعالیت‌­های کاری خود را انجام می­دهند که این مهم سبب افت کیفیت دورکاری و ایجا آشفتگی ذهنی می­شود. پیشنهاد می­‌شود چند دقیقه قبل از شروع دورکاری محیط را برای انجام آن آماده کرد تا بتوان فرآیند دورکاری با بالاترین کیفیت و بیشترین بازده آغاز کرد.

دور کردن عوامل حواس پرتی

هر چیزی که سبب ایجاد حواس پرتی در محیط می­شود را باید دور کرد. محیط انتخاب شده برای دورکاری باید عاری از هرگونه عوامل حواس پرت­کننده باشد. وجود این موارد سبب کاهش تمرکز و در نهایت کاهش کیفیت دورکاری می­شود. برای کاهش حواس پرتی­‌های ذهنی می­توان از یادداشت برداری در حین دورکاری استفاده کرد. این عمل تا حد بسیاری سبب کاهش حواس پرتی ذهنی می­‌شود.

راه­کارهای بسیار دیگری را می­توان به عنوان عملی برای افزایش کیفیت دورکاری نام برد اما در مقاله سعی شده به مفید­ترین و پرکاربرد­ترین آن­ها پرداخته شود. نظراتتان را در مورد راهکارهای دورکاری با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.