رایج‌ترین اشتباهات مصاحبه شغلی و استخدامی

رایج‌ترین اشتباهات مصاحبه شغلی و استخدامی

مصاحبه شغلی یکی از مواردی است که افراد قبل از استخدام شدن باید آن را انجام دهند. در برخی از موارد فرد مصاحبه دهنده پس از اتمام جلسه و خروج از آن، با خود تصور می­کند که در انجام مصاحبه بسیار موفق عمل کرده و در انتظار تماس مصاحبه کنندگان و اعلام رضایت­مندی آن‌­ها است. اما برخلاف تصور هیچگاه هیچ تماسی نداشته و استرس ناشی از آن می­تواند سایر فرصت­‌های شغلی دیگر را از بین ببرد. در اینجا برای بسیاری این سوال پیش می‌‍­آید که اشتباهات رایج فرد در مصاحبه شغلی و استخدامی چه بوده و چگونه می­توان از آن­‌ها پرهیز کرد. در ادامه این مطلب از اچ آر سرویس قصد پرداختن به موضوع اشتباهات مصاحبه شغلی و استخدامی را داریم.

اشتباهات مصاحبه شغلی و استخدامی

به هنگام مصاحبه با شخص مصاحبه کننده باید این مهم را در نظر داشت که این فرد دارای تجربه بسیار زیادی بوده و به راحتی می­‌تواند با سوالات مختلف و در برخی موارد چالش برانگیز از همه چیز مطلع شود. در این جلسات تمامی حرکات بدن، طرز نشستن، پوشش، صحبت­‌ها، نحوه پاسخ­گویی به سوالات و در برخی موارد حتی مدل موی فرد از دید کارشناس مصاحبه کننده خارج نبوده و در ارزیابی کلی آن تمامی این موارد نقش دارند؛ بنابراین باید با اطلاع کافی از این موارد و آشنایی با نحوه برخورد آن­‌ها وارد جلسه شده و تا حد امکان از انجام امور نامربوط پرهیز کرد. مهم­ترین اشتباه‌­های مصاحبه شغلی و استخدامی به شرح زیر است.

 • همراه داشتن نوشیدنی یا خوراکی
 • روشن بودن تلفن همراه
 • استفاده از تلفن همراه در جلسه
 • پرهیز از پوشیدن لباس نامناسب
 • تاخیر در زمان مقرر شده
 • وجود فرد همراه در جلسه
 • داشتن اضطراب و استرس
 • تعریف و تمجید از خود
 • پاسخ‌­های طولانی و نامربوط به سوالات طرح شده
 • عدم آگاهی کامل نسبت به شغل مورد نظر
 • گفتگو درباره مسائل شخصی

و موارد و صحبت­‌های بسیار زیاد دیگری که باید از انجام و گفتن آن­‌ها امتناع کرده که بیان آن از حوصله مطلب خارج است. در ادامه به توضیح در خصوص برخی از این اشتباهات مصاحبه استخدامی و شغلی می­پردازیم.

 

رایج ترین اشتباهات مصاحبه های استخدامی

پرهیز از پوشیدن لباس نامناسب

نوع پوشش اولین عامل موثر در مصاحبه شغلی است. افراد در دیدار اول به اولین موردی که توجه می­کنند سبک و نوع پوشش است. نوع لباس فرد می‌­تواند حقایق بسیار زیادی را در خصوص آن توضیح دهد. به­ طور کلی سبک پوشش لباس در جلسات مصاحبه بهتر است رسمی باشد و باید استفاده از لباس­‌های عجیب و غریب و نامتعارف را فراموش کرد؛ حتی اگر فرد همیشه لباس‌­های خاص برتن دارد باید این مهم را مدنظر داشت که لباس‌­های خاص و نامتعارف می‌توانند تصویری ناصحیح از فرد در اولین دیدار را القا کنند. در برخی از موارد ممکن است پوشش رسمی ایده ­ی خوبی نباشد و دلیل آن وجود جو صمیمی و دوستانه حاکم بر جلسه و سازمان است؛ بنابراین بهتر است قبل از حضور در جلسه نسبت به تمامی موارد مربوطه به سازمان و افراد آن اطلاعات کافی بدست آورد.

روشن گذاشتن و استفاده از تلفن همراه

یکی از مهم‌­ترین اشتباه‌­های مصاحبه استخدامی و شغلی روشن گذاشتن تلفن همراه و استفاده از آن است. این مهم می‌­تواند اوج بی ­اهمیتی فرد نسبت به جلسه و افراد حاضر در آن باشد. هم­چنین برخی از افراد در جلسات مصاحبه به ­طور دائم تلفن همراه خود را در دست داشته و مرتب آن را چک می­کنند؛ این موضوع نشان دهنده عدم توجه فرد به شخص مصاحبه کننده است. موضوع مهم بعدی صحبت کردن با تلفن در حین انجام جلسه است؛ به­ طور حتم قطع کردن صحبت مصاحبه‌­گر و پاسخ به تلفن­ همراه می­تواند نقطه پایان مصاحبه و عدم پذیرش فرد در شغل مورد نظر باشد. بسیاری از مصاحبه‌­گرها روشن بودن تلفن همراه، زنگ خوردن آن حتی در زمانی که پاسخ آن را نمی‌­دهید را بی احترامی به جلسه دانسته و ممکن است به مصاحبه خاتمه دهند.

 

اضطراب و استرس در جلسه

در جلسات ایجاد شده برای انجام مصاحبه­‌های شغلی نباید حالات اضطراب و استرس داشت؛ بلکه فرد باید خیلی آرام و مصمم بوده و از انجام حرکات نامربوط که نشان دهنده ضعف و استرس آن است خوداری کند. در هنگام مصاحبه باید از شوخی با مصاحبه­‌گر پرهیز کرد، این موضوع به منزله عبوس بودن نیست بلکه باید تعادل در گفتار را رعایت کرد. هم­چنین لحن صحبت در جلسه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و باید خالی از استرس و ترس باشد. اضطراب زیاد می­تواند سبب کاهش تمرکز مصاحبه کننده شود که ثمره آن عدم پاسخ صحیح به سوالات پرسیده شده است. پیشنهاد می­شود قبل از ورود به جلسه چند نفس عمیق کشیده و در صورت وجود استرس کمی آب بنوشید.

عدم تحقیق درباره شرکت و موقعیت شغلی

عدم آگاهی نسبت به نام شرکت و زمینه فعالیت آن، می‌تواند تأثیری منفی بر روند مصاحبه داشته باشد. گاهی حتی برخی از افراد متقاضی کار، از اطلاعات مربوط به شغل منظور و  مسئولیت‌های مربوط به آن نیز بی‌خبر هستند. توجه داشته باشید که این بی اطلاعی به منظور  عدم توجه شما به مصاحبه استخدامی و حتی شغل آینده‌تان تلقی می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود پیش از هر اقدامی، ابتدا  متن آگهی استخدام و شرایط موردنظر آن سازمان را مطالعه کنید سپس با مراجعه به سایت شرکت و بررسی فعالیت‌های آن، میزان آشنایی و اطلاعات خود را نسبت به آن، افزایش دهید. هرچه آگاهی شما نسبت به اهداف و شرایط یک سازمان بیشتر باشد، شانس موفقیت شما در مصاحبه بیشتر خواهد بود. مدت زمان فعالیت سازمان، آشنایی با مؤسس، اخبار روزانه، شناخت بخش‌های مختلف سازمان، منشورهای سازمان و… از آن دسته مواردی هستند که برای آشنایی با یک شرکت باید درنظر گرفته شوند. بررسی لینکدین یک شرکت نیز می‌تواند در شناخت آن مؤثر باشد.

اشتباهات مصاحبه شغلی

جمع بندی

برای موفقیت در یک مصاحبه شغلی باید موارد بسیار زیادی پرهیز کرد که به توضیح برخی از مهم‌­ترین آن­‌ها پرداخته شد. برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی بهتر است قبل از حضور در جلسه چند بار تمرین کرده و سعی کنید تمامی حرکات بدن خود را زیر نظر داشته باشید. ارتباط چشمی موثر از دیگر مواردی است نقش بسزایی در ارزیابی مثبت مصاحبه­‌گر دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه سازمان­ها و استخدامی می­تواند از قسمت جستجو سایت اچ آر سرویس استفاده کرده و به سایر مطالب مفید دیگر استفاده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.