مصاحبه آنلاین چیست و چه نکاتی دارد؟

مصاحبه آنلاین چیست و چه نکاتی دارد؟

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌ها و فناوری‌های جدیدی وارد دنیا می‌شوند و یا در حال توسعه هستند. یکی از فناوری‌هایی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مزایای زیادی دارد مصاحبه آنلاین می‌باشد. با توجه به نیاز بسیاری از افراد در ارتباط با مصاحبه آنلاین که ممکن است بخواهند بعنوان استخدام‌کننده یا جویای کار در این نوع مصاحبه شرکت کنند و اطلاعاتی بدست آورند یا فقط بعنوان یک علاقمند بخواهند اطلاعاتی در این باره بدست آورند، ما در مجموعه اچ آر سرویس تصمیم گرفتیم مطلبی در مورد مصاحبه آنلاین تهیه کنیم و در آن توضیح دهیم مصاحبه آنلاین چیست و چه نکاتی دارد و همچنین در مورد مزایای آن صحبت کنیم.

 

منظور از مصاحبه آنلاین چیست؟

مصاحبه آنلاین در واقع مصاحبه‌ای است که به شکل غیر حضوری و آنلاین با استفاده از وسایل ارتباطی مانند کامپیوتر، لپتاپ و… به صورت تصویری یا به صورت صوتی بین کارفرما (یا نماینده‌ای از طرف او) و کارجو انجام می‌شود.

 

 

انواع مصاحبه آنلاین کدامند؟

مصاحبه آنلاین به دو صورت ویدیوی ضبط شده و یا تماس انجام می‌شود که در ادامه نحوه‌ی انجام گرفتن این دو مورد را بررسی می‌کنیم.

انواع مصاحبه آنلاین 

ویدیوی ضبط شده

یکی از انواع مصاحبه آنلاین که بعضی از کارفرمایان ترجیح می‌دهند از طریق آن، توانایی‌ها و مهارت‌های فرد جویای کار را بسنجند و به صورت کلی او را بشناسند، ویدیوی ضبط شده است. در این نوع از مصاحبه، سوالات مورد نظر را در اختیار فرد متقاضی کار قرار می‌دهند و از او می‌خواهند تا به این سوالات پاسخ دهد و همزمان از خود فیلم بگیرد و بعد از ضبط و آماده شدن ویدیو، ویدیوی ضبط شده را قبل از مهلت مقرر شده، برای کارفرما ارسال کند. سپس کارفرما ویدیو را مشاهده و پس از بررسی‌های لازم نتیجه مصاحبه را اعلام می‌کند.

 

مصاحبه زنده

در این نوع از مصاحبه آنلاین، بر خلاف نوع قبلی، مصاحبه‌کننده و مصاحبه‌شونده هر دو در جلسه مصاحبه حضور دارند و مصاحبه به صورت دو طرفه است. در مصاحبه زنده، دو طرف از طریق دستگاه‌های ارتباطی مانند کامپیوتر، لپتاپ، گوشی هوشمند و… که به اینترنت متصل باشد در یکی از پلتفرم‌ها مانند اسکای روم با همدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و کارفرما سوالات خود را از فرد جویای کار می‌پرسد و او به سوالات پاسخ‌ می‌دهد. این نوع مصاحبه هم می‌تواند به صورت صوتی باشد و هم به صورت تصویری.

 

با توجه به عنوان مقاله که مصاحبه آنلاین چیست و چه نکاتی دارد؟ تا اینجا به تعریف مصاحبه آنلاین پرداختیم اما در مورد نکات این نوع مصاحبه صحبت نکردیم که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. اما قبل از آن درباره مزایای مصاحبه آنلاین صحبت می‌کنیم.

 

مزایای مصاحبه آنلاین

مصاحبه به صورت آنلاین از مزیت‌های زیادی برخوردار است و از خیلی از لحاظ‌ها در مقایسه با مصاحبه حضوری برتری دارد. در ادامه توضیح می‌دهیم مزایای مصاحبه آنلاین چیست.

 

محدودیت مکانی و زمانی وجود ندارد

اگر مصاحبه به صورت آنلاین برگزار شود کارفرما و کارجو لازم نیست حتما در یک مکان مشخص مانند محل شرکت یا سازمان مورد نظر حضور داشته باشند و متقاضی کار می‌تواند مثلا از داخل منزل خود و کارفرما هم از منزل، کافه یا… مصاحبه را انجام دهند؛ پس محدودیت مکانی وجود ندارد.

همچنین مصاحبه‌های حضوری معمولا در ساعات اداری انجام می‌شود اما در مصاحبه‌ آنلاین، می‌توان زمان دیگری که دو طرف مصاحبه با آن مشکلی ندارند را برای مصاحبه انتخاب کرد. برای مثال مصاحبه‌کننده و مصاحبه‌شونده تصمیم می‌گیرند ساعت ۷ بعدازظهر جلسه مصاحبه را برگزار کنند. پس در مصاحبه آنلاین، محدودیت زمانی هم وجود ندارد.

مزایای مصاحبه آنلاین

صرفه جویی در زمان

شرکت کردن در مصاحبه آنلاین نسبت به مصاحبه حضوری، می‌تواند هم برای کارفرما و شرکت و هم برای متقاضی کار باعث صرفه‌ جویی بیشتری در زمان شود. تصور کنید برای برگزاری مصاحبه‌ی شغلی حضوری، شرکت باید محیط و شرایطی را فراهم کند، رفت و آمد مصاحبه‌کننده و درخواست‌کننده کار برای شرکت کردن در مصاحبه را هم در نظر بگیرید، معطلی در صف مصاحبه، زمانی که طرفین مصاحبه صرف لباس پوشیدن و حاضر شدن خود می‌کنند و … همگی باعث اتلاف وقت می‌شوند که اگر مصاحبه به صورت آنلاین برگزار شود می‌توان از اینگونه موارد که باعث هدر رفتن زمان می‌شود جلوگیری کرد.

 

صرفه جویی در هزینه‌ها

اگر قرار باشد یک مصاحبه شغلی حضوری برگزار شود، هزینه‌های خیلی بیشتری را به نسبت مصاحبه آنلاین به دنبال دارد. متقاضی کار برای شرکت در یک مصاحبه حضوری باید مسافتی را تا محل برگزاری مصاحبه برود و برگردد که به جز صرف زمان، هزینه‌هایی را هم باید برای رفت و آمد بپردازد.

همچنین برگزار کردن مصاحبه‌های حضوری زیاد و سنگین در طول روز، علاوه بر صرف زمان زیاد برای شرکت و مصاحبه‌کننده‌ها، هزینه‌هایی را هم به دنبال دارد مثلا فراهم کردن فضا و امکانات لازم برای برگزاری مصاحبه حضوری. با برگزار کردن مصاحبه آنلاین می‌توان از این هزینه‌ها جلوگیری کرد.

 

نکات مصاحبه آنلاین

تا اینجای مقاله، تعریف مصاحبه آنلاین را درک کردید و با انواع آن و مزایای آن آشنا شدید. اما برای شرکت در یک مصاحبه آنلاین، لازم است به نکاتی توجه کنید تا با رعایت آن‌ها بتوانید مصاحبه‌ی به مراتب بهتر و موفقیت آمیزتری را پشت سر بگذارید. در ادامه به این نکات می‌پردازیم.

  • شناخت کامل نسبت به پلتفرمی که مصاحبه در آن انجام می‌شود، بررسی سلامت سیستم و چک کردن اینترنت و انجام مصاحبه با پلتفرم به صورت تمرینی (با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود مصاحبه را شبیه سازی کنید و مشکلاتی که وجود دارد را کشف کنید و قبل از مصاحبه راه‌کاری برای برطرف کردن آن‌ها پیدا کنید).

 

  • محلی مناسب را برای مصاحبه انتخاب کنید. مطمئن شوید که مصاحبه به صورت تصویری است و یا فقط صوتی. اگر مصاحبه آنلاین، تصویری باشد باید منظره مناسبی را همراه با نور کافی برای مصاحبه در نظر بگیرید. همچنین مطمئن شوید آن مکان بسیار آرام و ساکت و به دور از هرگونه سر و صدا است و در طول مصاحبه کسی مزاحم شما نمی‌شود.

 

  • حدود ۱۰ دقیقه قبل از شروع مصاحبه آنلاین، در جلسه حاضر شوید. در این صورت می‌توانید از مشکلات احتمالی اینترنت که وقت شما را می‌گیرد و باعث تاخیر ورود شما به جلسه می‌شود، جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید با زودتر وارد شدن به پلتفرم بررسی کنید که همه چیز به درستی کار می‌کند و مشکلی در برقراری ارتباط وجود ندارد. ضمن اینکه حاضر شدن شما در جلسه قبل از زمان تعیین شده، نظم و آن تایم بودن شما را نشان می‌دهد.

 

با توجه به توضیحات این مقاله، شما هم‌اکنون می‌دانید که مصاحبه آنلاین چیست و چه نکاتی دارد و مطالب مفید و کاربردی را در مورد مصاحبه آنلاین یاد گرفتید. با توجه کردن به موارد گفته شده در این مطلب، می‌توانید یک مصاحبه‌ی حرفه‌ای داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.