منابع انسانی چگونه به اثربخشی سازمان ها کمک می‌کند؟

اثربحشی سازمان
امتیاز دهید

پیشرفت هر سازمان به واسطه افرادی به وجود می‌­آید که به طور مستمر در حال پیدا کردن روش­‌هایی برای انجام کارهای هوشمندانه هستند. حال این افراد هم می‌توانند به صورت فردی عمل کنند و هم می­‌توانند به صورت یک گروه یا سازمان فعالیت داشته باشند. از همین رو مدیریت منابع انسانی بسیار مهم است. به طور کلی باید گفت منابع انسانی نقش پررنگی در بهبود عملکرد یک سازمان  دارد. در هر سازمان سیاست­‍‌هایی کارآمد برای منابع انسانی طرح ریزی شده است تا بتوانند اثربخشی سازمان را به حداکثر برسانند. منابع انسانی چطوری به اثربخشی سازمان ها کمک می کند؟ این سوالی است که قصد داریم در ادامه به آن پاسخ دهیم. با اچ آر سرویس همراه باشید.

اثربخشی سازمان ها

اثربخشی سازمان تعریفی است که نشان می­‌دهد یک سازمان تا چه اندازه توانسته است به اهداف تعیین شده دست پیدا کند. به بیانی دیگر مقدار موفقیت­‌های سازمان را در رسیدن به اهداف مشخص می‌­کند. این تعریف باید با کارایی سازمان همراه باشد. از عواملی که در اثر بخشی سازمان­ ها تاثیر مستقیم دارد منابع انسانی است.

اثر بخشی سازمان ها

منابع انسانی چطوری به اثر بخشی سازمان‌ها کمک می ­کند؟

سازمان­‌ها باید به گونه‌­ای برنامه‌­های بلند مدت خود را طرح ریزی­ کنند که منابع انسانی تمرکز کامل بر روی اهداف داشته باشند و در جهت کسب سود و کیفیت تلاش کنند. منابع انسانی توسط عوامل زیر به اثر بخشی سازمان‌ها کمک می­کنند.

جذب استعداد

یک مورد از نقاط قوت سازمان­‌های موفق در اثر بخشی، جذب استعداد است. در همه شرکت‌­ها باید سیستمی باشد که براساس صلاحیت‌های افراد در حوزه­‌های مختلف، استعدادهای بالقوه را شناسایی کند و مدیریت این استعداد­ها در اولویت باشد. سازمان­‌ها باید علاوه بر آموزش و راهنمایی افراد با استعداد، برنامه­‌هایی برای حفظ و پرورش‌­های آن نیز طرح ریزی کنند. این برنامه­‌ها باید شامل چارت کاری مشخص، مشوق­‌های مالی، انعطاف پذیری در کار، ایجاد محیطی خلاق و … باشند. به این صورت سازمان می­‌تواند به کمک جذب و مدیریت استعداد به اثربخشی خود کمک کند.

جذب استعداد

توجه به فرآیندهای اجرایی

تعیین اهداف مشارکتی در توسعه و پیشرفت سازمان نقش مهمی در اثر بخشی سازمان دارد. منابع انسانی باید برای رسیدن به اهداف تعیین شده، مدیریت اجرایی داشته باشد. منابع انسانی با بررسی عملکرد افراد و تحلیل آن­‌ها باید الگوریتمی مشخص برای پرداخت پاداش داشته باشد. این بررسی­‌ها می­‌تواند در استخدام نیرو­های جدید و آموزش­‌ها و همچنین توسعه استعداد­های دیگر کارکنان نیز مورد استفاده قرار بگیرد. تقویت ارزش‌­ها و ایجاد انگیزه­‌های شغلی باید در دستور کار قرار بگیرد. توجه به فرآیندهای اجرا شده توسط مدیر منابع انسانی می­‌تواند به اثر بخشی سازمان­ ها کمک شایانی کند.

تغییر نگرش در انتخاب منابع انسانی

در بسیاری از شرکت‌­ها برای استخدام نیروها از روش‌­های سنتی استفاده می­‌شود. این مطلب به این معنی است که شرط اول استخدام مدرک تحصیلی نیرو کار می‌باشد. در حالی که در شرکت­‌های موفق و کارآمد، داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه به هیچ عنوان ملاک انتخاب نیرو نیست. در واقع اولویت با مهارت‌­های فرد است. جمله “فرد مناسب در مکان مناسب” بیانگر همین موضوع است. ارزیابی ارزش­‌های فرهنگی و شغلی نیروی کار باید از اولین پارامتر­های انتخاب منابع انسانی کارآمد باشد. این تغییر نگرش در انتخاب منابع انسانی برای سازمان، سبب اثربخشی سازمان در بلند مدت می­‌شود.

بهره‌­وری فردی

برای افزایش خلاقیت و نوآوری‌­های منابع انسانی، باید بهره­‌وری فردی برای هر یک از نیرو­ها انجام شود. این بهره‌­وری باید شامل موارد آموزشی و تشویقی باشد. در بهره‌­وری فردی علاوه­ بر آموزش باید اهداف بلند مدت و کوتاه مدت به افراد یادآوری شود تا به اثر بخشی سازمان­ ها کمک کند.

بهره‌­وری فردی

تقدیر از منابع انسانی

برای اثربخشی سازمانی به وسیله منابع انسانی، افزایش رضایت شغلی بسیار مهم است. یکی از مواردی که سبب افزایش رضایت شغلی در فرد می‌­شود، تقدیر است. این تقدیر هم می‌­تواند به صورت کلامی و در قالب یک نامه رسمی باشد و هم می‌­تواند به صورت یک جشن برای تقدیر از افراد سخت کوش و پرتلاش باشد. رضایت شغلی در نیروی کار، بهره‌­وری را افزایش می­‌دهد. به کمک بهره­‌وری می‌­توان به اثربخشی سازمانی رسید.

انسجام منابع انسانی

در بین تمامی افراد حاضر در سازمان که به صورت مستمر در حال فعالیت هستند باید انسجام و هم‌بستگی وجود داشته باشد. وجود تعارض در بین کارمندان و نیروهای یک سازمان سبب از بین رفتن اثربخشی سازمان می‌­شود. وجود ارتباطات همه جانبه افراد با یکدیگر و ایجاد روابط صمیمی سالم در بین افراد، سبب افزایش کارآیی می­‌شود و این امر اثربخشی سازمان­‌ها را به دنبال دارد.

انسجام منابع انسانی

شاخص‌های اثربخشی

در اثربخشی، افراد با انجام صحیح و به موقع فرایندهای کاری، مسیر رسیدن سازمان به اهدافش را هموار می‌کنند. مهم‌ترین هدف اثربخشی، تحقق اهداف سازمان به بهترین شکل ممکن است. هرچه فرآیندهای کاری با کیفیت مطلوب‌تری انجام شوند، اثربخشی سازمان بیشتر خواهد بود؛ از همین رو می‌توان گفت که کیفیت و اثربخشی با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. نتایج کارها، اصلی ترین محور در اثربخشی شناخته می‌شود و ارتباط تنگاتنگی با کاربرد منابع و کنترل فرآیند دارد.

ابعاد توسعه منابع انسانی

بعد فکری: توسعه منابع انسانی زمانی صادق است که افکار هر فرد به صورت مداوم به روزرسانی شود. درواقع در این بعد هر فرد با تولید افکار جدید سبب اصلاح عملکرد یک سازمان و پیشرفت آن خواهد شد.

بعد شغلی: داشتن مهارت و تخصص، اصلی‌ترین ویژگی یک فرد فعال در سازمان محسوب می‌شود و موفقیت سازمان را در پی دارد. توسعه انسانی در بعد شغلی باعث علاقمندی افراد به کارشان شده و استفاده صحیح و به‌جا از امکانات و تکنولوژی‌های سازمان را به دنبال خواهد داشت. سازمان ها نقش مؤثری در این بعد به عهده دارند و باید زمینه‌های آموزشی را در مجموعه افزایش دهند.

کارایی و اثربخشی عاملی است که سبب افزایش بهره‌وری سازمان ها می‌گردد. و باعث رشد و توسعه منابع انسانی در هر یک از ابعاد شغلی و فکری می‌باشد. منابع انسانی می‌توانند با انجام صحیح کارها این ابعاد را عملیاتی نمایند. اثربخشی یک سازمان را می‌توان با حذف فرآیندهای زایدکاری، تقویت مهارت مدیریت، نظارت بر شرایط بحرانی، توجه به مشتریان و … افزایش داد. بدون شک منابع انسانی نقش بسیار مؤثری در بهبود عملکرد سازمان‌ها دارد. مدیریت منابع انسانی می‌تواند تا حد قابل توجهی به اثر بخشی سازمان ‌ها کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.