همدلی سازمانی چیست

همدلی سازمانی چیست و چه اهمیتی در سازمان‌ها دارد؟

آیا با انواع مهارت‌های ارتباطی در محیط کاری آشنا هستید؟ می‎‌دانید که همدلی سازمانی چیست و چگونه چنین مهارت مهمی، باعث بهبود عملکرد کلیه اعضاء سازمان می‌شود؟ هنگامی که همدلی در فرهنگ یک شرکت یا سازمان، وجود داشته باشد از مدیران رده بالای یک سازمان گرفته تا کارکنان بخش های مختلف، به خوبی توانایی درک و همراهی یکدیگر را دارند.

به این ترتیب، می‌‎توانید در چنین سازمانی شاهد مواردی همچون رشد شخصیتی افراد، بالندگی و پویایی سازمان باشید. مهارت همدلی، از جمله مهارت‌های نرمی است که بایستی در هر سازمان یا کسب و کاری وجود داشته باشد تا اعضاء بتوانند در میان ساعات کاری خسته کننده و بعضا طاقت فرسا، همچنان با شور و انگیزه به فعالیت حرفه ای خود ادامه دهند.

در این مقاله قصد داریم که اشکال مختلف همدلی سازمانی مانند خوب گوش کردن یا کمک رسانی به بکدیگر را توضیح دهیم، به مزایای وجود این مهارت کلیدی برای پیشرفت سازمان اشاره کنیم و در انتها، راهکارهایی برای تقویت همدلی در سازمان را معرفی کنیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما در اچ آر سرویس باشید.

همدلی سازمانی

 

تعریفی از همدلی و معرفی همدلی سازمانی

پیش از این که بخواهیم به این موضوع بپردازیم که همدلی سازمانی(Organizational Empathy) چیست، باید تعریف دقیق و جامعی از همدلی ارائه کنیم. زیرا در عین حال که همه ما گمان می‎‌کنیم به خوبی با مفهوم همدلی آشنا هستیم اما کارشناسان حوزه رفتاری، اشتراک نظر چندانی، بر این مفهوم ندارند.

در این میان قصد داریم همدلی را از زبان کارل راجرز، روانشناس مشهور آمریکایی بیان کنیم. او می‌گوید: “همدلی، یعنی درک کردن عواطف، هیجانات و احساسات فرد دیگر، به نحوی که گویی آن‌ها همان عواطف و احساسات خودتان هستند.”

به عبارت دیگر، در همدلی ما بایستی از نگاه فرد یا اصطلاحا از دریچه نگاه فرد مقابل مان به دنیا را ببینیم. این چنین بینشی، باعث می‌شود تا بتوانید در محل کارتان، عقاید مخالف را بپذیرید، تفاوت‌های فردی و شخصیتی خود و دیگران را درک کنید و از ایجاد اختلافات بیهوده جلوگیری کنید.

چگونه وجود همدلی در سازمان منجر به اعتماد سازمانی می‎‌‌‌‌شود؟

قصد داریم در این قسمت به این موضوع بپردازیم که مزایا و اهمیت همدلی سازمانی چیست؟ بنابراین، بهتر است بدانید که متأسفانه، امروزه با این واقعیت تلخ در اکثر شرکت‌ها و سازمان‌ها روبرو هستیم که پیوندهای عاطفی و انسانی میان اعضاء، تا حد زیادی از بین رفته است.

دلیل چنین وضعیتی، این است که در سازمان‌ها، پایبندی به تعهدات کاری در رأس تمام امور قرار دارد و به این ترتیب، هنگامی که برخی از تعهدات شغلی نقض شود، فارغ از این که علت آن، وجود چه مسائل و مشکلاتی است، فرد متهم به بی وفایی نسبت به سازمان می‌شود و حتی مقدمات اخراج او نیز، ترتیب داده می‌شود.

بر همین اساس، اگر در کسب و کار یا سازمان خود، مبنا را بر ایجاد فضای همدلی و وجود پیوندهای عاطفی بگذارید، درصد موفقیت خود را به طرز چشمگیری افزایش خواهید داد. در حقیقت، در چنین سازمانی، سطح مطلوبی از اعتماد وجود دارد که باعث می‌شود کارکنان قابلیت ها و توانمندی‌های خود را باور داشته باشند و از سوی دیگر، به خیرخواهی و همدلی مدیران رده بالا نیز، ایمان داشته باشند.

از این رو، در محیط‌های کاری مبتنی بر اعتماد و همدلی، افراد جدای از روابط کاری، به تفاوت‌های جنسیتی، نژادی، قومی، مذهبی و شخصیتی یکدیگر احترام می‌گذارند. مدیران نگاهی قدرت مآبانه به کارکنان ندارند و تا حد ممکن از مشکلات کارمندان با دلسوزی و حمایت، می‎‌کاهند. در نتیجه، کار کردن در چنین فضایی، انگیزه، اشتیاق، تلاش و اهمیت به اهداف سازمان از سوی کارکنان را تا حد  بسیار زیادی افزایش می‌دهد.

تاثیر همدلی سازمانی بر اعتماد درون سازمانی

این روش‌ها در افزایش سطح همدلی سازمانی به شما کمک می‌کنند

نقطه مقابل همدلی در سازمان، بی تفاوتی است و چنانچه در محیط کاری خود شاهد چنین اتفاقی هستید، بایستی به سرعت نسبت به از میان بردن بی تفاوتی در روابط فردی و سازمانی خود جلوگیری کنید. توصیه ما در اچ آر سرویس این است که صرفا به دانستن مفهوم همدلی سازمانی چیست، اکتفا نکنید و برای توسعه مهارت همدلی خود و همکاران‌تان از روش‌های زیر استفاده کنید.

از یکدیگر قدردانی کنید

هرچند مفهوم قدردانی، بیشتر متوجه مدیران سطوح مختلف سازمان است اما اگر شما کارمندید و در حال مطالعه این مطلب هستید، در ازای کوچک‌ترین و ساده‌ترین کارهایی که از سوی همکاران تان انجام می‌شود حتما، تشکر و قدردانی کنید. قدرانی کردن نشانه احترام به فرد مقابل و حاکی از رشد شخصیتی شما است. قدردانی از مشتریان نیز، بعد دیگری از همدلی سازمانی است.

قدردانی کردن از یکدیگر

تقسیم وظایف را به درستی انجام دهید

اکثر ما، به دلایلی مانند کمال‌گرایی می‎‌خواهیم که تمام کارها را به تنهایی انجام دهیم. آن هم فقط به این دلیل خنده دار که دیگران مثل ما نمی‌توانند به خوبی از پس کارها بر بیایند! در نتیجه، تقسیم وظایف، یکی از دشوارترین مسائل کاری است.

هنگامی که وظایف کاری را به درستی تقسیم کنید، در واقع به دیگران نیز، فرصت رشد می‌دهید و آن ها احساس بهتری بابت مشارکت در کارها دارند. هرچند که خودتان هم زمان کافی برای انجام وظایف تان دارید و همه این ها باعث افزایش بهره وری در کار خواهند شد.

مهارت خوب گوش کردن را بیاموزید

البته اگر مدیر هستید، بهتر است که همین الان نسبت به برگزاری چنین دوره ای اقدام کنید و خودتان هم در آن شرکت کنید! بگذارید با یک مثال، به ضرورت مهارت گوش کردن اشاره کنیم. شما در حالی که بخش زیادی از کار امروزتان مانده، خطاب به همکارتان می‌گویید: “کلی از کارای امروزم موندن و باید خونه خواهرمم برم”. فردی که مهارت گوش کردن ندارد، به سرعت می‌گوید: “کاراتو بکن، برای خونه خواهر رفتن وقت زیادی داری.”

در مقابل، فردی که خوب به حرف شما گوش کرده باشد و دارای مهارت همدلی هم باشد، می‌گوید: “بهت حق میدم این همه کار، کلی بهت استرس وارد کرده و تمرکزت رو از بین برده. اما ببینم، اتفاقی برای خواهرت افتاده که با این حجم کار، باید بری خونه ش؟” این فرد، از هوش هیجانی بالایی برخوردار است و می‌داند که الزاما همکارش بخاطر فرار از کار به دیدن خانواده اش نخواهد رفت، پس احتمالا اتفاقی برای آن ها رخ داده است.

اهمیت همدلی سازمانی

و اما جمع بندی

هرچند که نوع و سبک مدیریت در هر سازمانی، مشخص کننده اتفاقاتی است که درون آن سازمان می‌افتد، اما بهره گیری از برخی مهارت‌ها مانند همدلی، لازمه تمام سبک‌های مدیریتی است. در همین راستا، در این مقاله از اچ آر سرویس توضیح دادیم که همدلی سازمانی چیست، چگونه موجب افزایش اعتماد سازمانی می‌شود و در نهایت، با چه روش هایی می‌توانید آن را در فضای کاری و فرهنگ سازمانی‌تان، نهادینه کنید.

دیدگاهی دارید؟