اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ چیست؟چگونه اجرا می‌شود؟

اصل پارتو چیست و چگونه اجرا می‌شود؟
امتیاز دهید

افراد می‌توانند در زندگی پیشرفت سریع‌تری داشته باشند اگر با حداقل فعالیت بتوانند بهترین نتیجه را دریافت کنند. این عملکرد می­‌تواند در مدیریت زمان و زندگی بسیار مفید باشد. به این موضوع می‌­توان از دید یک قانون مهم و کارآمد برای مسیریابی اهداف نگاه کرد. نام این قانون ۲۰/۸۰ است. یعنی ۸۰% از نتایج به ­دست آمده، حاصل تنها ۲۰% فعالیت شما باشد و به بیانی دیگر، ۲۰% فعالیت بتواند ۸۰% از نتایج را به دنبال داشته باشد. اما اصل پارتو چیست؟ اصل پارتو الهام گرفته از همین قانون ۲۰/۸۰ است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و چگونگی اجرای اصل پارتو، در ادامه با ما همراه باشید.

اصل پارتو چیست؟

این اصل توسط ویلفردو پارتو در سال ۱۸۹۵ بنیان­گذاری شد. این اقتصاد­دان ایتالیایی متوجه مفهومی در جامعه مردمی شد. آن مفهوم این است که بسیاری از اتفاقات و رویدادها توسط اقلیتی حیاتی (که به سبب پول و قدرت نفوذ داشتند) مدیریت می­‌شود و الباقی اهمیت بسیاری در این رخدادها ندارد. با گذشت زمان و انجام تحقیقات گسترده به این نتیجه رسید که ۸۰ درصد ثروت ایتالیا توسط ۲۰ درصد از مردم کنترل می­‌شود. این قانون از لحاظ علمی به­ طور کامل به اثبات نرسیده است؛ اما در بیشتر جوامع مردمی و اقتصادهای کلان صادق بوده است. در علم ریاضی می­‌توان برای آن نام توزیع متقارن را انتخاب کرد.

اصل پارتو چیست

قانون پارتو را چگونه اجرا کنیم؟

اول از همه باید کاملا متوجه شده باشید که اصل پارتو چیست و سپس به دنبال اجرایی کردن آن بروید. شاید در لیست کارهای روزانه خود ۱۰ مورد از فعالیت­‌های خود را عنوان کرده­ باشید که لازم است به آن­‌ها عمل کنید. در این ده مورد باید به دنبال ۲ مورد با اهمیت بگردید. ارزش انجام این مورد می‌­تواند بیشتر از ۸ مورد دیگر نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد. در این صورت می­‌توان گفت که قانون پارتو اجرا شده است.

در برخی از موارد ممکن است افراد به ­اشتباه و به ­دلیل نداشتن آگاهی کافی، کمیت را فدای کیفیت کنند و از آن ۲۰ درصد با اهمیت که می­‌توان اقلیت حیاتی دانست چشم‌­پوشی کرده و به ­دنبال ۸۰ درصد باقی مانده بروند که از لحاظ اهمیت نسبت به بقیه امور، بی‌­ارزش و ناچیز هستند. در این صورت نه تنها نتیجه­ قابل قبولی را رقم نزده‌­اند بلکه حتی وقت خود را هدر داده و بیهوده تلاش کرده‌­اند. برای انتخاب درست و بهره­وری کامل از ۲۰ درصد با اهمیت، باید آگاهی کامل نسبت به هدف خود داشته باشید و بر اساس آن هدف برای هرچه سریع‌­تر رسیدن به آن دست به انتخاب با ارزش­ترین­‌ها بزنید.

انجام کارها بدون الویت بندی می‌تواند شما را پس از مدتی ناامید کند؛ چراکه در روزهای اول با تیک زدن چند مورد از لیست کارها احساس رضایت دارید؛ اما پس از مدتی به نتیجه مطلوب دست نمی‌یابید و احساس می‌کنید وقتتان را بیهوده تلف کرده‌اید. در واقع شما باید وقتتان را برای انجام کارهایی با الویت بیشتر صرف می‌کردید.

نکته­‌ای مهم برای نتایج مطلوب‌­­تر

شاید مشاهده کرده‌­اید که بسیاری از افراد در زندگی روزمره یا شغل خود، فعالیت بسیاری دارند؛ اما در اغلب موارد به موفقیت‌­های کمی دست پیدا می­‌کنند. شاید یکی از دلایل این فعالیت زیاد و نتیجه ناخوشایند، انتخاب راحت‌­ترین­ کارها یا بی‌­ارزش‌­ترین فعالیت­‌ها باشد. این افراد با ایجاد تغییری کوچک در روند روزانه فعالیت‌­های خود می­‌توانند هم در زندگی و هم در شغل خود موفق باشند.

قورباغه‌­ات را قورت بده! این جمله می‌­تواند تمامی توضیحات برای تغییر را در خود داشته باشد. همیشه در روز فعالیت‌­هایی وجود دارند که دارای سختی و پیچیدگی خاصی هستند. با اولویت قرار دادن این فعالیت­‌ها و انجام آن­‌ها در اول صبح، می‌­توان سنگینی بار فعالیت‌­های روزانه خود را کم کنید. پس از سپری کردن سخت‌­ترین فعالیت­‌ها، حالا انجام موارد دیگر تا پایان روز بسیار راحت و آسان است. این نکته کلیدی در انتخاب و اولیت بندی فعالیت‌­ها را می‌­توان مکمل اصل پارتو دانست.

شناسایی قانون پارتو در زندگی

باید این مورد را پذیرفت که توزیع نابرابر ثروت در جامعه حقیقتی غیرقابل انکار است. این موضوع کاملا واضح است و شاید عده زیادی بدون این که بدانند اصل پارتو چیست یا قانون ۲۰/۸۰ را بشناسند، آن را قبول داشته باشند. اما این مسئله در همین­ جا خاتمه پیدا­ نمی­‌کند. در بسیاری از فعالیت­‌ها و رویدادهای روزانه این اصل به­ صورت خودآگاه یا ناخودآگاه در حال رخ دادن است. این موارد شامل امور زیر است.

  • ۸۰ درصد از فروش شرکت توسط ۲۰ درصد از فروشندگان انجام می‌­شود.
  • ۲۰ درصد مشکلات نرم­‌افزاری سبب مختل شدن ۸۰ درصد نرم‌­افزارها می­‌شود.
  • ۸۰ درصد از سود شرکت توسط ۲۰ درصد از مشتریان تامین می­‌شود.

البته ممکن است همیشه به طور حتم و دقیق به ۲۰ درصد و ۸۰ درصد تقسیم نشود. در اغلب موارد این درصد صادق است و دلیل اصلی انتخاب آن نشان دادن قدرت اقلیت در برابر حداکثر بی­‌اهمیت است. ممکن است این قانون در زندگی شخص شما نیز رخنه کرده باشد.

  • ۲۰ درصد از لباس­‌های خود را در ۸۰ درصد از مواقع به­ تن می‌­کنید.
  •  ۸۰ درصد از فعالیت­‌های روزانه شما با گوشی همراه توسط ۲۰ درصد از نرم‌­افزارها صورت می­‌پذیرد.
  • در اطراف منزل شما شاید چندین خیابان وجود داشته باشد اما در بیشتر مواقع (۸۰ درصد) از یک یا دو خیابان (۲۰ درصد) برای عبور و مرور استفاده می­‌کنید.

اهمیت اصل پارتو

پرکاربردترین روش­‌های ۲۰/۸۰ برای افزایش بهره‌وری

محل­ کار، زندگی شخصی، فعالیت‌­های اجتماعی، پیشبرد اهداف از پیش تعیین شده و… از مواردی هستند که می‌­توان در آن از قانون ۲۰/۸۰ استفاده کرد. قانون ۲۰/۸۰ برای جلوگیری از هدر رفتن زمان و رسیدن به نتایج مطلوب در کم‌ترین زمان ممکن است. حال که به­‌طور کامل با این اصل آشنایی پیدا کردید می‌­توانیم روش‌­های استفاده از آن را در شرایط مختلف بیان کنیم.

حیطه کاری

برای این مهم باید تمامی فعالیت‌­های روزانه و وظایف خود در محل کار را یادداشت کنید. حال این وظایف را در جدولی وارد کنید و در ستون اول و در مقابل هر کدام از آن‌­ها زمان مورد نیاز برای انجام وظیفه را یادداشت کنید. در ستون دوم میزان بازدهی یا سوددهی نهایی آن را بنویسید. در نهایت با تحلیل و بررسی این جدول وظایفی را که دارای اهمیت کمتری هستند را مشخص کنید. این فعالیت­‌های کم اهمیت را یا در زمان­‌های دیگری انجام دهید یا به دیگری محول کنید. در این صورت می‌­توانید تمام تمرکز خود را بر روی وظایفی قرار دهید که بالاترین درصد اهمیت را دارند.

با انجام این مهم می­‌توانید در کوتاه‌­ترین زمان به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید. از دیگر مزیت­‌های استفاده از این قانون در محل کار خلاص شدن از فعالیت­‌های بیهوده‌ی زمان‌بر است.

مطالعه روزانه

۱۰ کتابی را که اخیرا مطالعه کرده‌­اید را انتخاب کنید. به آن‌­ها بر اساس اطلاعات مفیدی که در اختیار شما قرار داده‌­اند امتیاز بدهید. حالا ببینید کدام کتاب‌­ها بیشترین امتیاز را از آن خود کرده­ و برایتان مفید بوده‌اند. این امتیازبندی سبک­‌های مفید و مورد علاقه شما را تعیین می­‌کند که به کمک آن می­‌توانید در انتخاب خود برای خرید کتاب در آینده دقت بیشتری داشته باشید. این روش برای افرادی مناسب است که حداقل زمان ممکن برای مطالعه را دارند و به کمک روش ۲۰/۸۰ می‌­توانند در زمان کم، مفیدترین اطلاعات را دریافت کنند.

روش های اصل پارتو

اثاثیه منزل

شاید در بین لوازم برقی یا دیگر لوازم­‌های منزل، برخی بیشتر از حد معمول خراب شوند یا به مراقبت نیاز داشته باشند. این لوازم را شناسایی کنید و آن­‌ها را به سه دسته تقسیم کنید. دسته اول آن­‌هایی که طرز استفاده صحیح آن­‌ها را باید یاد بگیریم. دسته دوم جایگزینی مناسب با حداقل استهلاک برای آن در نظر بگیریم. دسته سوم آن­‌هایی که دارای استهلاک زیادی هستند و در دو دسته دیگر جایی ندارند را به ­طور اساسی تعمیر و به شکل ویژه‌­ای مراقبت کنید.

کسب و کار

اگر مدیر یک کسب و کار هستید و محصولی را به فروش می‌­رسانید، این اصل در افزایش سودآوری می‌­تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. تمام مشتریان خود را به صورت لیست در بیاورید و در مقابل هرکدام از آن­‌ها از سود سالانه کسب شده از خرید آن­‌ها را یادداشت کرده و بر اساس آن­ به مشتریان خود امتیاز دهید. آن­‌هایی که بالاترین امتیاز­ها را دریافت کرده­‌اند شناسایی کنید و سعی کنید بیشتر تمرکز خود را بر روی آن‌­ها قرار دهید. به این معنی که ۸۰ درصد از تمرکز خود را بر روی ۲۰ درصد از مشتریان منعطف کنید.

حتما توجه داشته باشید که این موضوع نباید شما را از دیگر مشتریان و بازاریابی محصول غافل کند. باید بعد از انجام اصل پارتو در خصوص کسب وکار خود، یک برنامه‌­ریزی بلندمدت برای بازاریابی قوی و جذب مشتریان بیشتر کنید و لیست ۲۰ درصدی مشتریان خود را افزایش دهید.

تکنیک‌­های موثر در اصل پارتو چیست؟

برای افزایش بهره‌­وری اصل پارتو باید چند عامل مهم را مدنظر داشته باشید. با تمرکز بر روی این تکنیک­‌ها می­‌توان عملکرد بهتری به کمک قانون پارتو داشت.

  1. اولویت: در ابتدا باید یک برنامه‌­ریزی دقیق و شفاف داشته باشید که بتوان در آن به اولویت بندی پرداخت. تعداد فعالیت­‌های لیست شده در برگه مهم نیست. مهم انتخاب با ارزش‌­ترین­ آن­‌ها است. اولویت با آن‌هایی است که بیشترین تاثیر را دارند.
  2. شناسایی خطرات احتمالی: نباید اصل پارتو را اشتباه برداشت کنید و تمامی حواس­ خود را در اختیار چند مورد مهم بگذارید. بلکه باید بیشتر حواس خود را منعطف آن کنید. حواس‌پرتی و غفلت از دیگر فعالیت­‌ها ممکن است خطرات احتمالی و جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.
  3. هدف­‌گذاری: موضوع هدف‌گذاری بسیار با اهمیت است. این هدف­‌گذاری است که به اصل پارتو بها و ارزش می‌­دهد. بدون هدف نمی‌­توان کار مفیدی را پیش برد.

اصل پارتو می­‌تواند در دراز مدت تاثیرات شگرفی بر روی زندگی شغلی و شخصی شما داشته باشد. کارشناسان وب سایت منابع انسانی اچ ار سرویس آماده­ مشاوره به کسب وکارهای شما برای افزایش بهره‌­وری با روش پارتو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.