بررسی عوامل موثر بر رضایت شغلی کارمندان

رضایت کارمندان از شغلشان یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت هر شرکت است. کارکنان هر شرکت در کنار هم و در راستای اهداف شرکت فعالیت می‌کنند؛ پس روحیه مثبت آن‌ها سبب فعالیت با کیفیت بیشتر و در نتیجه بازخورد بهتر می‌شود. عوامل موثر بر رضایت شغلی کارمندان به طور کلی چند مورد مشخص هستند اما با توجه به زمینه فعالیت شما می‌توان مواردی را به آن‌ها اضافه کرد. در ادامه با اچ آر سرویس باشید تا عوامل اصلی و مهم را به طور کلی بررسی کنیم.

عوامل موثر بر رضایت شغلی کارمندان

همه ما می‌دانیم که داشتن علاقه و حس رضایت نسبت به آنچه انجام می‌دهیم در نتیجه کار بسیار موثر است. فعالیتی که با آرامش خاطر انجام شود می‌تواند بازخورد بهتری به ما بدهد. حال این مسئله را از دیدگاهی کلی‌تر بررسی می‌کنیم. مجموعه‌ای از کارکنان که به صورت زنجیره‌ای فعالیت می‌کنند. ثمره‌ای که در نهایت به‌ دست می‌آید حاصل فعالیت همه آن‌هاست. پس از آن جایی که نیروی انسانی ارزشمندترین سرمایه هر شرکت است، مهم است شرایطی ایجاد شود که همه کارکنان رضایت کامل داشته باشند. از مدیریت مجموعه گرفته تا سرپرست تیم بخش‌های مختلف شرکت، کارشناسان، کارمندان و کارگران در همه سطوح کاری و با هر گونه فعالیتی باید در مجموعه ارزشمند باشند.

این عوامل به طور کلی شامل شرایط محیط کار، منابع دسترسی کارکنان، حجم کاری، روابط میان کارکنان و مسائل مالی می‌شوند. در ادامه با هر یک از این عوامل بیشتر آشنا می‌شوید.

کار تیمی

کار تیمی از عوامل بزرگ رشد کسب و کارهاست. کار کردن یک مجموعه در یک راستا و با هدف رسیدن به نتیجه‌ای مشخص. شرح وظایف مناسب می‌توند به اعضای تیم کمک کند تا مسیر درستی را برای انجام مسئولیت خود در پیش بگیرند. همیشه چالش‌هایی در کارهای گروهی به وجود می‌آید که برای حل آن‌ها به مدیریت قوی و آموزش‌های فرهنگی بلندمدت نیاز است. رفتار محترمانه کارکنان با یکدیگر و ایجاد حس صمیمیت و محیطی دوستانه از نشانه‌های رفتار حرفه‌ای در محیط کاری است.

کار تیمی

شرایط محیط کار

گذراندن زمان زیاد در یک محیط کاری تکراری انسان را فرسوده می‌کند. بیشتر ما زمان زیادی از روز خود را در محل کار می‌گذرانیم؛ پس مهیا کردن شرایط محیطی مناسب از الزامات هر شرکت است. اگر تازه فعالیت خود را شروع کرده‌اید و بودجه کافی برای این مسئله ندارید می‌توانید با موارد کوچک‌تر این کار را انجام دهید. برای مثال رسیدگی به باغچه محل کار یا حتی چیدمان گلدان‌ها، داشتن یک کتابخانه کوچک و گوشه‌ای دنج برای نوشیدن قهوه در ساعات استراحت، نور کافی و ابزارهای کارآمد. همین موارد کوچک می‌توانند حال کارمندان را جا بیاورند و درواقع جوی سازنده و همراه با سرگرمی ایجاد کنند. فراموش نکنید که هزینه کردن برای این موارد به هیچ عنوان جزو مخارج اضافی نیست؛ چراکه هرچه روحیه کارکنان بهتر باشد، فعالیت آن‌ها بازده بیشتری دارد.

ایجاد فرصتی برای پیشرفت

سعی کنید همیشه فرصتی برای پیشرفت کارمندان خود در نظر بگیرید. این گونه به آن‌ها برای فراگیری مهارت‌های بیشتر و ارتقاء توانایی‌هایشان انگیزه بیشتری می‌دهید. فراموش نکنید که پذیرش مسئولیت‌های بیشتر باید همراه با پاداش بیشتر باشد. البته این مسئله هم به نفع کارمندان و هم به نفع شرکت است. قطعا هر چه مهارت کارکنان شرکت بیشتر باشد راه رسیدن به اهداف شرکت، هموارتر می‌شود. حتی می‌توانید گاهی کارگاه‌هایی را برای یادگیری مهارت‌های مورد نیاز برای کارکنان برگزار کنید. اگر این برنامه‌ها را به صورت حساب شده اجرا کنید می‌توانید با هزینه‌های کوچک، آینده کسب و کارتان را بسازید. پس از برگزاری این دوره‌های آموزشی خوب است عملکرد کارمندان را نسبت به قبل بسنجید و نتیجه کار را دقیق‌تر بررسی کنید.

میزان فعالیت کارکنان

داشتن برنامه‌ریزی منظم و دقیق از مهم‌ترین عوامل رسیدن به اهداف بلندمدت است. مسئولیت همه کارها باید به طور مشخصی واگذار شده باشد. زمان‌بندی مناسب می‌توند محیط کاری آرام‌تری را به وجود آورد. فشرده بودن مداوم کارها می‌تواند کارکنان را کسل کند و میزان سطح استرس آن‌ها را افزایش دهد. به دنبال این مسئله ممکن است درگیری‌های بی موردی میان کارمندان شکل بگیرد و فعالیت آن‌ها از مسیر هدف خارج شود. پس در کنار تعهد کارکنان نسبت به کارشان و پشتکار مناسب، خوب است که مسئولیت‌ها به صورت منصفانه و از روی آگاهی کامل به آن‌ها سپرده شود. این وظیفه مدیریت است که در شرایط بحرانی، شرکت را مدیریت کند و عکس‌العمل مناسب نشان دهد.

رابطه مدیر با دیگر کارکنان

خوب است از ابتدای کار روی نحوه برقراری ارتباط خود با دیگر کارکنان شرکت کار کنید. برخورد صمیمانه شما می‌تواند روی روند فعالیت کارکنان موثر باشد. سعی کنید کارکنان خود را ملاقات کنید و شناخت کافی از آن‌ها داشته باشید. در زمینه‌های مختلف با کارمندان صادق باشید. آن‌ها را تشویق و حمایت کنید. درک متقایل میان مدیریت و کارکنان دیگر از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر انتقاد معقولی به شما می‌شود آن را پذیرا باشید. با فراهم کردن محیط مناسب از آن‌ها نیز بخواهید که یکدیگر را بشناسند. به طور قطع رهبری قوی و بر پایه اعتماد، ارزش‌های شرکت را بیشتر می‌کند.

پاداش مالی

از دیگر عوامل موثر بر رضایت شغلی کارمندان توجه به پیشرفت آن‌ها و تاثیرشان در پیش بردن فعالیت سازمان به سوی اهداف آن است. این توجه می‌تواند از راه پاداش‌های مالی نشان داده شود. جدا از حقوق کارکنان، خوب است که مبلغی را به عنوان پاداش برای آن‌ها در نظر بگیرید. با در نظر گرفتن بازه‌های زمانی مشخص، عملکرد کارکنان را مورد بررسی قرار دهید. با ارزیابی آن‌ها می‌توانید پاداشی متناسب با فعالیتشان مشخص کنید. این پاداش می‌تواند افزایش حقوق، سفر تفریحی یا هر چیز دیگری باشد. پاداش‌ها انگیزه‌ای برای تلاش بیشتر بقیه کارکنان می‌شوند.

پاداش مالی

موفقیت شرکت نتیجه رضایت شغلی کارمندان

موارد بالا تنها تعدادی از عوامل موثر بر رضایت شغلی کارمندان بودند. بررسی هر یک از این موارد کمک زیادی به رضایتمندی نیروی انسانی شرکت شما می‌کند. همان طور که گفته شد این رضایت در پیشرفت شرکت و نزدیک شدن به اهداف آن تاثیر زیادی می‌گذارد. همین حالا هم می‌توانید با یک ارزیابی ساده شرایط محیط کاری خود را بسنجید و با چیدن استراتژی‌های موثر، عملکرد کارکنان را بهبود بخشید. فراموش نکنید که برقراری تعادل میان کار و زندگی مهارتی است که برای موفقیت در هر دو آن‌ها باید فرا گیرید.

دیدگاهی دارید؟