آموزش کارمندان در سازمان چه اهمیت و مزایایی دارد؟

آموزش کارمندان در سازمان چه اهمیت و مزایایی دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، امروزه وجود واحد مدیریت منابع انسانی در هر سازمانی، بسیار اهمیت دارد. یکی از وظایف این واحد، آموزش مهارت‌های لازم به کارمندان می‌باشد. از آن جایی که دنیا با سرعت بالایی در حال توسعه و پیشرفت است و یک کارمند باید بتواند علم و توانمندی‌های خود را به  روز نگه دارد؛ فراهم کردن فرصت آموزش برای آن‌ها، توسط سازمان، بسیار پراهمیت است. در این مقاله قصد داریم درمورد اهمیت و مزیت‌های آموزش کارمندان صحبت کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

آموزش کارمندان در سازمان‌ها

این روزها اهمیت آموزش منابع انسانی بر هیچ مدیری پوشیده نیست! منظور از آموزش کارمندان در این مطلب، همان آموزش‌های رسمی است که از جانب سازمان یا شرکت، برگزار شده و به صورت مستمر برای پرسنل مجموعه برنامه‌ریزی می‌شود. این کلاس‌های آموزشی را می‌توان در راستای افزایش سطح فنی و علمی کارمندان، تغییر رفتار آن‌ها و ارتقا مهارت‌های نرم ساماندهی کرد. تاکنون شیوه‌های آموزشی متعددی آزمایش شده و درصد بالایی از آن‌ها پاسخگو بوده‌اند. اما همچنان روش‌های جدیدتری نیز در حال ابداع هستند. ازجمله این روش‌ها، می‌توان به آموزش در کلاس درس، موارد مطالعاتی، تشخیص موقعیت، نقش بازی کردن و شبیه‌سازی کامپیوتری اشاره کرد.

یک مدیر می‌تواند برنامه‌های آموزشی منابع انسانی را به صورت فردی یا گروهی چیدمان کند. لازم به ذکر است که هر سازمانی برای تاثیرگذاری بیشتر آموزش‌هایش، باید به صورت مستمر فرآیند ارزیابی را انجام داده و مطمئن شود که کارمندانش برای ترفیع درجات بالاتر آماده هستند. مدیران سازمان‌ها باید این نکته را بدانند که هر کارمندی نیازهای متفاوتی با سایرین دارد و به مرور زمان نیز این نیازمندی‌ها تغییر می‌کنند. سرمایه‌گذاری یک مجموعه بر روی آموزش نیروی انسانی، در آینده باعث پدید آمدن کارمندان ماهر و حرفه‌ای‌تر شده و این موضوع، هم مزایایی برای شرکت دارد و هم خود کارکنان.

مزایای آموزش کارمندان یک سازمان چیست؟

همان‌طور که گفتیم، یک شرکت یا مجموعه می‌تواند به سودهای بی‌نظیری در راستای آموزش منابع انسانی برسد. زمانی اهمیت این کار دوچندان می‌شود که این کار، به صورت داوطلبانه و مستمر صورت گیرد. در ادامه مطلب شما را با مهم‌ترین مزایای آن آشنا خواهیم کرد.

مزایای آموزش کارمندان

همگون‌سازی روش کار

زمانی که کلاس‌های آموزشی تخصصی در یک مجموعه برگزار شود، روند کار تمام کارکنان به شکل استاندارد درمی‌آید. درواقع از آنجایی که همه آن‌ها تحت آموزش‌های یکسان قرار می‌گیرند، عملکرد آنان نیز یکسان‌سازی شده و به صورت هماهنگ‌تر با یکدیگر کار می‌کنند. این امر می‌تواند تا حد زیادی تعارضات و اختلافات موجود در بین کارمندان را به حداقل برساند.

به حداکثر رساندن بهره‌وری و بهبود عملکرد

بدون شک آموزش، سبب افزایش مهارت و دانش کارمندان شده و این امر باعث می‌شود تا آن‌ها اعتماد به نفس بیشتری در انجام مسئولیت‌هایشان داشته باشند. این موضوع تاثیر بسزایی در بهبود عملکرد آن‌ها داشته و آنان را به نیروهای موثر و کارآمدتری تبدیل می‌کند.

 

به حداقل رساندن نظارت

هرچند که از نظر مدیران، آموزش کارمندان به معنای از بین رفتن صددرصدی نظارت بر آن‌ها نیست؛ اما با این حال، نیاز به نظارت بیش از حد نیز از بین می‌رود. بدین ترتیب، هم می‌توان با خیالی آسوده‌تر مسئولیت‌ها را به کارکنان سپرد و هم فشار روانی ناشی از تحت نظر گرفتن مداوم، از روی نیروی انسانی برداشته می‌شود.

کاهش ضایعات در محل کار

زمانی که یک کارمند به خوبی آموزش‌های فنی را دریافت کند و در زمان کار با ابزار و یا مواد خاص، این اطلاعات را به کار گیرد، ابزار، تجهیزات و موادی که به دست او سپرده شده به صورت اقتصادی‌تر مصرف می‌شوند. علاوه بر این، خسارات احتمالی که ممکن است برای تجهیزات رخ دهد نیز کاهش می‌یابد.

بهبود ساختار سازمانی

یکی از مسائلی که می‌تواند صدمات جدی به بدنه ساختار یک مجموعه وارد کند، یادگیری به وسیله آزمون و خطا است. زمانی که یک سیستم آموزشی درون یک مجموعه ایجاد شود، موضوعات موردنظر، به صورت مداوم به نیروی انسانی آموزش داده می‌شوند و دیگر نیازی به تجربه کردن و آزمون و خطا نیست.

رضایت شغلی

زمانی که یک کارمند، اعتماد به نفس لازم برای انجام کارهایش را داشته باشد، به صورت ناخودآگاه رضایت شغلی او نیز بیشتر می‌شود. این موضوع به دلیل برداشته شدن یک‌سری از اضطراب‌های شغلی از روی او می‌باشد. همچنین شرکت در کلاس‌های آموزشی ضمن خدمت، سبب احساس تعلق به مجموعه شده و باعث می‌شود تا فرد از انجام وظایفش لذت ببرد.

تاثیر آموزش در رضایت شغلی

ارتقا کارمندان به صورت درون سازمانی

از نظر متخصصین حوزه منابع انسانی، اگر شرکت شما به یک نیروی جدید با مهارت‌های خاص نیاز داشته باشد، لازم نیست که برای استخدام از منابع خارجی استفاده کنید. مدیران می‌توانند با بررسی کارمندان خود و ارزیابی عملکرد آن‌ها، نیروی موردنظرشان را بیابند و پس از ارائه آموزش‌های لازم، او را در جایگاه جدید قرار دهند.

از بین بردن نقاط ضعف کارمندان

مسلما هر کارمندی ممکن است یک‌سری نقاط ضعف در عملکرد فنی و یا مهارت‌های نرم خود داشته باشد. این ضعف‌ها اجازه پیشرفت و رسیدن به نتیجه مطلوب را به او نمی‌دهند. یکی از مزایای مهم آموزش در هر سازمانی، از بین بردن کمبودهای موجود و تقویت نقاط قوت است.

ارتقا دانش مرتبط با اهداف و سیاست‌ها

برنامه بخش منابع انسانی در هر سازمانی، باید به گونه‌ای باشد که همیشه به کارکنان مجموعه کمک کند تا در موارد زیر اطلاعات لازم را به دست آورند:

  • چشم‌اندازها و ماموریت‌های سازمان
  • ارزش‌ها
  • سیاست‌ها
  • اصول اخلاقی حاکم بر مجموعه

 

تقویت روحیه نیروی انسانی

زمانی که کلاس‌های آموزشی درون یک سازمان برگزار می‌شود، این احساس به کارمندان دست می‌دهد که مورد حمایت واقع شده‌اند و از آن‌ها قدردانی به عمل آمده است. این موضوع، سبب افزایش انگیزه شده و با ایجاد اعتماد به نفس در آن‌ها، مسئولیت‌های محوله به نحو احسن انجام می‌شوند.

بهبود و بروزرسانی فناوری

همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم، روز به روز فناوری‌های جدیدتر و پیشرفته‌تری در صنایع و علوم مختلف پدیدار می‌شوند. به همین دلیل، آموزش مداوم تکنیک‌های فناوری‌های جدید به کارکنان، از اهمیت ویژه‌ای برخودار است. این امر باعث بهبود کارآیی و عملکرد نیروی انسانی نیز خواهد شد.

آموزش کارکنان

فراهم شدن محیط کار مطلوب

بدون شک زمانی که سطح دانش و مهارت یک فرد افزایش پیدا کند، عملکرد موثرتری از خود بروز خواهد داد. علاوه بر این،  باعث می‌شود تا کارمندان اشتیاق بیشتری برای انجام کارها داشته باشند و به آن‌ها حس ارزشمندی القا شود.

ارزیابی بهتر توسط مشتری‌ها

آموزش کارمندان در ابعاد و موضوعات مختلف، از آن‌ها کارشناسان حرفه‌ای‌تری می‌سازد. همین امر باعث می‌شود تا مهارت‌های کاری بیشتری کسب کنند و مشتریان نیز از تاثیر سیستم آموزشی بر کل مجموعه احساس رضایت داشته باشند.

چرا مدیران باید شرایط لازم برای آموزش کارکنان را مهیا کنند؟

تا این بخش از مطلب به طور کامل با مفهوم آموزش در سازمان و مزایای بی‌نظیر آن آشنا شدید. در این بخش، می‌خواهیم توضیح دهیم که چرا یک مدیر یا کارفرما باید برای آموزش نیروهای انسانی خود زمان و سرمایه صرف کند؟!

آموزش سبب برطرف شدن مشکلات موجود در میزان اثربخشی کارکنان می‌شود!

هر سازمانی بنا بر استراتژی‌های خود و به صورت دوره‌ای، عملکرد کارمندانش را ارزیابی می‌کند. زمانی که مدیران مجموعه به این نتیجه برسند که پیشرفت کارمندان به آهستگی پیش می‌رود و یا اصلا پیشرفت چندانی نداشته‌اند، بهترین راه حل برای این موضوع، برنامه‌ریزی کلاس‌های آموزشی است. یک مدیر می‌تواند به وسیله برنامه‌های آموزشی، بخش اعظمی از مشکلات عملکردی نیروی انسانی خود را حل کند.

 

 

نشان دادن ارزشمندی کارمندان به وسیله فراهم کردن بستر آموزش در سازمان

برگزاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت برای کارکنان یک مجموعه، نشان‌دهنده ارزشمندی آن‌ها و سرمایه‌گذاری مدیران بر روی آنان است. زمانی که فرآیندهای آموزشی ادامه‌دار شوند، نه تنها عملکرد بهتری از کارمندان نمایان می‌شود، بلکه احساس رضایت و اعتماد به نفس بیشتری نیز خواهند داشت.

آزمایش میزان اثربخشی سیستم نوین مدیریت عملکرد

واحد منابع انسانی به کمک سیستم جدید مدیریت عملکرد، می‌تواند انتظارات عملکردی شفاف‌تری به وجود آورد. مدیران به وسیله آموزش کارمندان خود، میزان اثربخشی سیستم جدید مدیریت عملکرد را ارزیابی می‌کنند و در صورت بروز مشکل، آن را برطرف خواهند کرد. سیستم‌های آموزشی به نیروی انسانی کمک می‌کنند تا به درک بهتری از اهداف مجموعه برسند.

ایجاد شرایط آموزش کارمندان

آماده‌سازی کارکنان برای مسئولیت‌های بزرگ‌تر

فراهم کردن بستر آموزشی در سازمان‌ها، باعث آماده‌سازی بیشتر کارکنان برای جایگاه‌های بالاتر و پذیرفتن وظایف مهم‌تر می‌شود. وجود این آموزش‌ها سبب توانمندسازی برای رسیدن به فرصت‌های شغلی جدید نیز می‌گردد. به عنوان مثال، ممکن است آموزش یک نر‌م‌افزار تخصصی، فرد را به توانایی موردنیاز برساند و برای موقعیت شغلی بالاتر آماده کند.

بهبود مهارت‌های IT و کامپیوتر

یکی از مهارت‌هایی که این روزها برای کارمندان هر سازمانی بسیار اهمیت دارد، دانش کار با رایانه و مهارت‌های IT است. مدیران شرکت‌ها می‌توانند با برگزاری کلاس‌های مربوطه، موضوعات پیرامون IT را آموزش دهند و از این طریق نیروی انسانی متخصص داشته باشند. آموزش‌های تخصصی این حوزه کمک می‌کنند تا اموری مانند ویرایش داده‌ها در پایگاه داده، درک تنظیمات شبکه، ایجاد نمودار و صفحات گسترده و مواردی از این قبیل به راحتی انجام شوند.

جمع بندی

همان‌طور که می‌دانید، یکی از بخش‌های مهم هر سازمان توسعه یافته‌ای، واحد مدیریت منابع انسانی آن است. یکی از مهم‌ترین وظایفی که مدیران این واحد به عهده دارند، آموزش و توانمندسازی کارکنان مجموعه است. این کار کمک می‌کند تا افراد متخصص‌تری در جایگاه‌های شغلی قرار گیرند و منجر به افزایش حس اعتماد به نفس و عملکرد بهتر کارکنان نیز می‌گردد. علاوه بر این‌ها، در این مطلب به چندین مورد از مهم‌ترین مزایایی که آموزش کارمندان به ارمغان می‌آورد، اشاره کردیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.