کلیدی‌ترین تکنیک‌های رسیدن به اهداف و آرزوها

تکنیک‌های رسیدن به اهداف و آرزوها در زندگی
3/5 - (1 امتیاز)

همۀ انسان‌ها در زندگی خود اهداف و آرزوهایی دارند که شاید تلاش همیشگی و هرروزۀ آن‌ها نیز برای رسیدن به همین اهداف باشد. اما کدام‌یک از ما تکنیک‌های رسیدن به اهداف و آرزوها در زندگی را به درستی می‌دانیم؟ در این مطلب با اچ آر سرویس همراه باشید تا با همراهی هم چند نمونه از این تکنیک‌ها را یاد بگیریم.

دستیابی به اهداف

برای رسیدن به هر هدفی در زندگی، تعیین کردن واضح و مشخص آن و البته بسیار خواستن آن هدف کافی نیست؛ بلکه باید استراتژی‌های صحیحی را برای دستیابی به آن به کار بگیرید. اگر این کار را از راه و روش درست آن انجام ندهید، مهم نیست هدف شما چه باشد یا چقدر آن را بخواهید؛ هرگز به آن نخواهید رسید. انجام راهکارهای درست برای رسیدن به اهداف و آرزوها کاری سخت و پیچیده نیست و تنها اقدام لازم برای آن، انجام مداوم و مستمر است. برای رسیدن به رویاهای خود باید سختی‌های مسیر را تحمل کرده و در اصل خود را برای یک مبارزه آماده کنید.

تکنیک‌های رسیدن به اهداف و آرزوها

تا زمانی که شما چارچوب ذهنی مناسب و رویکرد درستی نسبت به زندگی داشته باشید، حتی اگر در طول مسیر هم احساس دلسردی کرده یا به چند مشکل ساده برخورد کنید، به‌آسانی می‌توانید از آن عبور کنید. در این مطلب خواهید آموخت که چگونه با اجرای روش‌های درست به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود برسید. البته باید این را بدانید که دستیابی به اهداف بزرگ، مدت زمان زیادی می‌طلبد و شرط رسیدن به آن‌ها نیز تسلیم نشدن است. در ادامه به بیان برخی تکنیک‌های مفید برای طی کردن مسیر موفقیت می‌پردازیم. کاربردی‌ترین تکنیک‌های رسیدن به اهداف و آرزوها مسیر شما را برای دستیابی به رویاهایتان هموارتر می‌سازند.

اهداف هوشمندانه‌تری انتخاب کنید

اگر شما نیز تصمیمی جدی برای رسیدن به اهداف خود دارید، باید این اهداف را از طریق تکنیک «هدف‌گذاری به روش هوشمندانه یا smart» بازنگری کنید؛ به طوری که مطمئن شوید اهداف شما کاملا واضح و جزئی، قابل دستیابی، قابل اندازه‌گیری، زمان‌بندی شده و مرتبط با ارزش‌ها و هدف اصلی زندگی‌تان هستند. اگر اهداف خود را بدین شکل معین کنید، احتمال رسیدن به آن‌ها تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

تکنیک های رسیدن به اهداف

یک برنامه عملیاتی تهیه کنید

برنامه‌ریزی، یکی از مهم‌ترین استراتژی‌هایی است که برای دستیابی به هر هدفی لازم است. با این حال، بسیاری از ما در ایجاد برنامه‌های دقیق برای تحقق رویاهای خود موفق نیستیم و تنها به تصورات ذهنی خود در رابطه با نحوه رسیدن به هر هدفی بسنده می‌کنیم. اگر شما نیز برای رسیدن به یک یا چندین هدف مهم خود در زندگی، جدی هستید باید یک برنامه دقیق از اقدامات لازم تهیه کنید و آن را بی‌وقفه و بدون هیچ بهانه‌ای اجرا کنید.

عادت‌های بد خود را ترک کنید

واضح است که عادت‌های بد می‌توانند مانع دستیابی شما به اهداف‌تان شوند و اگر هدفی را در زندگی دنبال می‌کنید، باید عادت‌های مخربی که مانع رسیدن شما به آن می‌شوند را رفته رفته کنار بگذارید. اگرچه از بین بردن عادت‌های بد و منفی، کاری دشوار است، اما اگر انگیزه‌ای قوی برای ترک کردن آن بیابید می‌توانید به آسانی بر آن غلبه کرده و راه موفقیت را برای خود هموارتر کنید.

نظم و انضباط شخصی را در خود پرورش دهید

داشتن نظم و انضباط در زندگی به شما این امکان را می‌دهد که فرایند رسیدن به اهداف را تحت کنترل داشته باشید. مطمئن‌ترین راه برای تبدیل شدن به یک فرد منظم، استفاده از عادت‌هاست. با افزودن عادت‌های درست و خوب به زندگی می‌توانید نظم را در زندگی خود جاری کنید. عادت‌هایی مثل سحرخیز بودن، شکرگزاری، غذای سالم خوردن، ورزش کردن، خواب کافی داشتن و… به شما کمک می‌کند که نظم و انضباط بیشتری در زندگی داشته باشید و راحت‌تر به اهداف خود دست یابید.

حتما بخوانید: okr چیست؟

عوامل حواس‌پرتی را از خود دور کنید

جهان امروزی پُر از چیزهای کوچک و بزرگی است که ممکن است حواس شما را از مسیر اصلی خود پرت کند و این موضوع سبب کاهش سرعت پیشرفت شما می‌شود. تلفن‌ها و رایانه‌های همراه، مثال واضحی از این حواس‌پرتی‌ها هستند و اگرچه تعامل انسان‌ها با هم را بهبود بخشیده‌اند، اما افزایش بهره‌وری روزانه را با مشکلی جدی روبه‌رو کرده‌اند. شما باید بیاموزید که آگاهانه از این عوامل حواس‌پرتی فاصله بگیرید و بر روی هدف و برنامه‌ریزی‌های خود تمرکز کنید.

از هدف‌گذاری روزانه غافل نشوید

داشتن اهداف روزانه، راهی عالی برای تمرکز و در مسیر حرکت کردن است. هنگامی که در زندگی روزمره غرق می‌شوید، فراموش کردن اهداف بزرگ امری طبیعی محسوب می‌شود؛ اما با داشتن هدف‌های کوچک روزانه که شما را در مسیر موفقیت یاری می‌کنند، راحت‌تر می‌توانید به اهداف اصلی و بزرگ خود پایبند باشید. اهداف ماهانه و سالانۀ خود را به هدف‌های کوچک‌تر و روزانه تقسیم کنید. با این کار، هر روز کار مفیدی برای انجام دادن دارید و روند دستیابی به اهداف بزرگ‌تر نیز قابل اندازه‌گیری‌تر خواهد بود.

هدف گذاری روزانه

اهمال کاری نکنید

اهمال‌کاری یا به تعویق انداختن کارها قاتل خاموشی است که شما را از رسیدن به اهداف‌تان بازمی‌دارد و سبب گرفتاری شما در چرخه عادت و تنبلی می‌گردد. برای رسیدن به هر چیز ارزشمندی باید اهمال‌کاری را کنار بگذارید و انجام کار امروز را به فردا واگذار نکنید. یکی از بهترین استراتژی‌ها برای جلوگیری از اهمال‌کاری، قانون ۱۵ دقیقه است؛ بدین روش که یک ساعت یا تایمر تلفن همراه خود را روی ۱۵ دقیقه تنظیم کنید و کاری که بیشترین اهمال‌کاری را در مورد آن داشته‌اید انجام دهید. طبیعتاً ۱۵ دقیقه زمانی نیست که نتوانید از عهدۀ انجام دادن کاری در آن بربیایید و به همین ترتیب می‌توانید از به تعویق افتادن کارهای مهم خود جلوگیری کنید.

قورباغه را قورت دهید

مارک تواین در این مورد می‌گوید: «اگر کار شما خوردن یک قورباغه است، بهتر است این کار را در ابتدای صبح انجام دهید و اگر دو قورباغه برای خوردن دارید، بهتر است اول قورباغۀ بزرگ‌تر را بخورید!» منظور جمله این است که شما باید در اولین ساعات هر روز، کارهایی را انجام دهید که بیشترین سود را برای اهداف بلندمدت شما دارند و به نوعی بزرگ‌ترین وظیفه‌های شما در آن روز هستند.

از شکست استقبال کنید

اگرچه ممکن است برخی افراد این استراتژی را قبول نداشته باشند، اما شکست، یکی از مطمئن‌ترین مسیرهای رسیدن به موفقیت در هر زمینه‌ای است. برخی از مشهورترین افراد جهان بارها و بارها شکست خورده‌اند؛ اما تفاوت آن‌ها با دیگری این است که انسان‌های بزرگ هیچ‌گاه تسلیم نشدند. به شکست‌های خود به چشم تجربه‌هایی برای یادگیری بنگرید تا بتوانید از نو و قوی‌تر شروع کنید. از هنری فورد نقل شده است: «شکست، به سادگی فرصتی برای شروع دوباره است؛ اما شروعی هوشمندانه‌تر.»

زمان خود را مدیریت کنید

یکی از تکنیک‌های مهم رسیدن به اهداف و آرزوها در زندگی این است که زمان خود را به خوبی مدیریت کنید. شما باید یک سیستم موثر برای مدیریت زمان محدود خود به کار بگیرید. برای شروع می‌توانید با آغاز یک هفته، کارهای انجام شدۀ خود در هر ساعت از شبانه‌روز را یادداشت کنید تا متوجه شوید زمان خود را بیشتر به چه کارهایی اختصاص می‌دهید؛ سپس می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای هفته‌های آینده داشته باشید.

به چیزهای کوچک ولی الهام‌بخش توجه کنید

در حالی که شاید بیشتر ما به دنبال نشانه‌های بزرگ برای انگیزه گرفتن باشیم، اما گاهی در مواقعی که شکست بر ما چیره شده و دل‌سرد شده‌ایم، روزنه‌های کوچک امید، خود را به ما نشان می‌دهند. بسیار مهم است که ما به این امیدهای کوچک ولی انگیزه‌بخش توجه کنیم و انرژی باقی مسیر را از آن‌ها دریافت کنیم.

از اصل پارتو غافل نشوید

این اصل که با نام قانون ۲۰/۸۰ نیز شناخته می‌گردد بیان می‌کند که ۸۰ درصد نتایج، حاصل ۲۰ درصد تلاش‌هاست؛ برای مثال: این سخن در بحث فروش بدین صورت معنی می‌یابد که ۸۰ درصد فروش محصولات از ۲۰ درصد مشتریان حاصل می‌شود. با این اوصاف شما باید توجه خود را به کوچک‌ترین تلاش‌هایی معطوف کنید که بیشترین نتیجه را دارند.۴

برای خود یک مربی یا راهنما بیابید

ما نمی‌توانیم همواره مسیر درستی برای حرکت به سمت موفقیت پیدا کنیم. یافتن یک مربی و راهنمای باتجربه که پیش از ما این مسیر را طی کرده است، به ما کمک می‌کند تا در مسیر درست باقی بمانیم و به اهداف خود برسیم. مربیان به درخشش ما کمک می‌کنند و مانند چراغی در شب که به خوبی از میان تاریکی عبور می‌کند، به راه ما روشنایی می‌بخشند. آن‌ها می‌دانند که باید از کدام مسیر سفر کنند و چگونه از راه‌های پرپیچ‌وخم عبور کنند تا به سلامت به مقصد برسند.

رسیدن به اهداف با مشاوره یک راهنما

پیشرفت خود را اندازه‌گیری کنید

اگر برای دستیابی به هر هدفی جدی هستید، باید میزان پیشرفت خود را اندازه بگیرید؛ زیرا این کار می‌تواند در مورد جایگاه فعلی و مقصدی که باید به آن برسید سرنخ‌های خوبی ارائه دهد. یک سیستم کارآمد برای پیگیری پیشرفت خود انتخاب کنید و اگر هدف‌های خود را به شکلی قابل اندازه‌گیری تعیین کردید، آن‌ها را مرتباً ردیابی کنید و مطمئن شوید که در مسیر درستی قرار دارید. بدون اندازه‌گیری پیشرفت، تنها زمان خود را تلف می‌کنید.

از انتقادهای سازنده استقبال کنید

بیشتر مردم، تنها زمانی از یکدیگر انتقاد می‌کنند که متوجه شوند فردی موفقیتی بیشتر از آن‌ها کسب کرده است؛ چرا که سعی در خرد کردن و شکست دادن آن فرد دارند. شما نباید از انتقاد شنیدن فرار کنید؛ از سخنان آن‌ها استقبال کرده و دست کم به حرف‌هایشان گوش فرا دهید. همۀ ما شکست می‌خوریم و هرچه بیشتر شکست بخوریم شانس بیشتری برای موفقیت داریم. اگر هدفی را به اندازۀ کافی می‌خواهید، پس مهم نیست دیگران چه می‌گویند.

سخن پایانی

در این مطلب از سلسله مطالب آموزشی سایت اچ آر سرویس در باب رسیدن به اهداف و موفق شدن، در مورد تکنیک‌های رسیدن به اهداف و آرزوها سخن گفتیم و استراتژی‌هایی برای دستیابی آسان‌تر به این امر ارائه دادیم. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت اچ آر سرویس، علاوه بر دسترسی به مطالب بسیار مفید موجود در این سایت از خدمات مشاوره‌ای و آموزشی دیگری نیز برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.